BOTANİK PARKI
Ufuk Ersoy

BOTANİK PARKI

Bu içerik 109 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Vallahi ben bir şey anlamadım. Nasıl oluyor bu işler anlamak mümkün değil. Bu defa gündem Ordu’da yapımı devam eden Botanik Park.

Park, Ordu’nun Altınordu İlçesi’nde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca bu zamana kadar yaklaşık 15 milyon liralık harcamayla 116 dönüm arazi üzerine kurulan Karadeniz’in tek Botanik Parkı…

Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Bu yaz halka açılması bekleniyordu ki; Sağlık Bakanlığı tarafından kente yapılması planlanan 800 yataklı şehir hastanesi için yeterli büyüklükte arazi bulunamayınca, Botanik Park, hastaneye tahsisi için sökülmeye başladı.

Üstelik bir başka iddiaya göre, ortada proje dahi yok.

Nedir Botanik Parkı. Otsu ve çalı türü bitkiler ve değişik ağaç türleri ile düzenlenmiş, dinlenmek ve gezmek amacıyla halka açık geniş alan.

Botanik Parkı neden gerekli derseniz, özellikle son yıllarda adı daha fazla duyulmaya başlayan botanik bahçelerinin sayısı, geçmişe oranla çok daha fazla artmıştır. Bu artışın en büyük nedeni ise, betonlaşmanın oldukça hızlı bir şekilde artış gösterdiği şehirlerde, insanların yeşil alanlara ve bitkilere ihtiyaç duymasıdır.

***

Yapılan uygulamayı anlamak mümkün değil.

Eğer bu haber gerçekse sormak gerekmez mi? Bu memlekette yapılan işler bu kadar mı hesapsız kitapsız yapılıyor. Yapıyoruz ama açmadan yıkıyoruz. Bu zarar neden? Çok mu zengin bir milletiz?

Halkın vergileriyle yapılan ve plansız, programsız yapılan projelere oluk oluk kaynak aktarıyor ve sonrasında yanlıştan dönülerek yıkılıyor. Sonuç kaybedilen onca para… Hem halk hem de devlet zarar görüyor. Dedim ya, anlamak mümkün değil.

Bırakın bu işleri büyüklerimize. Ben size bir fıkra anlatayım. Gülümseyin.

“Temel tavukçuluk yapmaya karar vermiş ve şehirden 1000 tane tavuk almış köyüne gelmiş ve bunları bacaklarından toprağa gömmüş ve  sulamış ancak 2 gün sonra bir bakmış tavukların hepsi ölmüş. 

Bu duruma çok kızan ve ne yapacağını bilemeyen Temel hemen Trabzon’daki Ziraat Odasına durumu anlatan bir yazı yazmış yazıda tavukları toprağa ayaklarından gömdüğünü ancak tavuklarının öldüğünü yazmış. 

2 gün sonra Trabzon’dan yanıt gelmiş: Yazdığınız mektup elimize ulaştı. Durumu anladık ancak daha iyi bir araştırma için lütfen topraktan örnek yollayınız…”

Botanik Parkı iler ilgili ne tür bir gelişme olacak bekleyip göreceğiz.

Umarım yanlış hesap Bağdat’tan döner…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"