Dünyayı Güzellik Kurtaracak…
Ufuk Ersoy

Dünyayı Güzellik Kurtaracak…

Bu içerik 164 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Vallaha gidişat pek umut vermiyor gibi. Sadece ben böyle düşünmüyorum, etrafımda kime sorsam aynı duygular içerisinde. Sanki ağız birliği etmiş gibi “İnsanlar zaman geçtikçe bozuluyor, değerlerimizi yitirmeye başladık, bu hayra alamet değil” şeklinde ifadeleri duyuyoruz.

***
Yaşlı adamın eşi evde tereyağı yapıyordu. Kocası ise her gün yakınlarındaki bakkala götürüp satıyor, onunla geçiniyorlardı. Bakkal, adamın getirdiği tereyağını hiç tartmıyordu. Ancak bir gün acaba dedi, adam gittikten sonra tereyağını tartıya koydu.
900 gram olduğunu görünce çok öfkelendi ve “yarın geldiğinde bunun hesabını sorar bir daha da ondan alışveriş yapmam” dedi.
Ertesi sabah yaşlı adam elinde tereyağıyla içeri girdi, bakkal sert bakışlarıyla “bir daha senden tereyağı almayacağım” dedi.
Yaşlı adam üzülerek; “Efendim bir yanlışım mı oldu” dedi.
Bakkal, “Efendi senin bana getirdiğin tereyağını tarttım 900 gram geldi ayıp değil mi bu yaptığın” dedi.
Yaşlı adam utanarak başını öne eğdi ve “Efendim bizim terazimiz yok, sizden çok önceleri bir kilo şeker almıştık onu tartı olarak kullanıyoruz” dedi.
***
Baba koca bir haftanın yorgunluğundan sonra Pazar sabahı elinde gazetesi gün boyu hiç bir şey yapmadan dinlenerek günü geçireceğini hesap ediyordu. Bunların hesabını yaparken de oğluna hafta boyunca verdiği sinema sözünü unutuyordu.
Oğlu koşarak geldi ve sinemaya ne zaman gideceklerini sordu. Baba gitmek istemiyordu çünkü yapmak istediği sadece günü evde geçirmekti. Bir bahane arıyor aklına bir şeyde gelmiyordu. Tam da güzel bir bahane ararken gazetenin verdiği eki gördü üstünde bir harita. Haritayı paramparça etti. Bunu düzelttiğin zaman sinemaya gidebiliriz dedi.

Baba rahatladı çünkü oğlu o haritanın parçalarını asla yerine getiremeyecekti. Aradan çokta zaman geçmemişti baba keyif yaparken oğlu koşarak geldi. Baba baba düzelttim diyerek.

Baba şaşkın bir halde nasıl derken haritaya doğru yöneldi. Birde baktı ki gerçektende parçalar yerli yerindeydi. Çocuk babasına dönerek baba artık sinemaya gidebiliriz dedi ve baba kendine geldi. Oğluna bunu nasıl başardığını sordu. Çünkü o haritayı düzeltmek imkânsızdı. Çocuk “Haritanın arkasında bir insan resmi vardı insanı düzelttim dünyada düzeldi” cevabını verdi.
***
Bütün mesele insanda. İnsanı düzelteceksin ki; dünya düzelsin. Kalplerde sevgiyi hâkim kılacaksın ki; nefret devre dışı kalsın.

Vakit hızla geçiyor. Olan biteni durup seyredip, şikâyet edeceğimize, önce kendimizi düzelterek işe başlayalım. Bakın görün dünya gerçekten daha güzel olacak… Gerisi hikâye…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR