KOMŞU KÖYÜN DELİSİ
Ufuk Ersoy

KOMŞU KÖYÜN DELİSİ

Bu içerik 123 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Bu kentin yarım asırdan fazla perdelerini, açık tutmayı başaran Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu olarak kültür ve sanata ışık tutmaya devam ediyoruz. Çok şükür yüzümüz kara çıkmıyor…

Yeni oyunumuz “KOMŞU KÖYÜN DELİSİ” Gala programını gerçekleştirdik. Sanatseverler salona sığmadı. Yoğun ilgiden mutlu olduk. Her Salı ve Cuma akşamı seyirciyle buluşuyoruz. Oyun biletleri günler öncesinden tükeniyor. Bu kentin tiyatrosu, bu kentin çocukları olarak içimize sinerek perde açıyor, sahne alıyoruz.

Dişi Horoz adlı oyunumuz seyircilerimizin yoğun ilgisine karşılık neredeyse 40. Oyunu sahnelemek üzere.Çocuk oyunumuz “ÖNCE KALİTE” her Çarşamba günü küçük seyircilerimizle buluşmaya devam ediyor. Tiyatro yapıyoruz. Tiyatro hayatın aynası. Tiyatro yaşamın ta kendisi…

Aynadan güzel, bu kente yakışır görüntüler yansıtmaya çalışıyor ve başardığımızı düşünüyoruz.

***

Komşu Köyün Delisi sanatseverlerin ilgisini çekecek. Oyun beğeniyle izlenecek diye tahmin ediyoruz. Şimdiye kadar aldığımız eleştiriler olumlu. Her kesimden gelen yoğun ilgi nedeniyle seyirci keyfi yaşıyoruz. Kırmızı koltuklarımızı dolduran sanatseverler bizleri yüreklendiriyor.

“Delisi olmayan bir köy olan Çavuldur Köyünde muhtar seçimleri yaklaşmaktadır. Yıllardır aynı olan Muhtar Halis Ağa, Bu seçimde her şeye muhalif olan Tahir in ve rakibi Tırmıkçı Hüseyin Ağa nın kendisine yine muhalif olacağını sezer ve nitekim öyledir. Muhtar bunun üzerine bir icraat yapıp oyları toplamak ister. Ve tüm köylerin bir delisi olduğunu düşünüp gazeteye köyümüze deli aranıyor diye bir ilan bastırır. Psikoloji bölümünde okuyan Tolga ise bu ilanı görür ve üniversite bitirme tezine mükemmel bir konu olacağını düşünüp başvurur. Ve böylece Deli Hamdi karakterini oluşturur. Köy halkı ise Deli Hamdi’nin etrafında dönmeye başlar. Gazeteye Deli Aranıyor ilanı verdikleri için ve ilana talip olan deli Hamdi köye geldikten sonra kendi içlerindeki deliyi ortaya çıkarır.”

***

Ve oyunun mesajı…

“Kimse tümüyle deli değildir ya da tümüyle akıllı. Kendine normal diyen herkesin içinde biraz delilik vardır aslında. Baklavaya bile bir tutam tuz atardı ninem. Aynen öyle, içinde bir tutam delilik bulunmayan adamın tutmaz aklının mayası.

Komşu köyde deli varmış sizinkinde yokmuş. Gazete ilanıyla deli buldunuz. Ey canlar komşu köyün delisinden size ne! Önce siz kendi yüreğinizdeki deliye bakın. Yarın erkenden uyanın. İçinizdeki deliyi de uyandırın. Gel benim delibaşım birlikte kahvaltı edelim,dolaşım deyin. O zaman daha akıllı olursunuz. Batıl inançlardan kurtulursunuz. İçindeki deliyi serbest bırakan aklını da bırakmaz ellere…”

Biz her Salı ve Cuma akşamları saat:20.00’da oyunumuzu sahneliyoruz. Buyurun gelip izleyin hayatı. Ordu’nun tiyatrosunda, Ordulu sanatçıların sahnesinden bakın yaşama.

Alkışlarınız bol olsun…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"