DİŞİ HOROZ
Ufuk Ersoy

DİŞİ HOROZ

Bu içerik 125 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Ordu’nun tiyatro tarihi 1908 yılında sahnelenen, Namık Kemal’in yazdığı ‘Vatan Yahut Silistre’ ile başlar. Daha sonraları, Fevzi Güvemli, Ali Rıza GÜRSOY ve Hamdi Uzman düz mahallede ki kilisenin yanındaki ahşap Rum okulunda, ‘İntibak-ı Milli’ (Ulusal Uyanış) isimli oyunu oynarlar.

1964 yılına gelindiğinde, ‘Belediye Tiyatrosu’ kurulması için gereken altyapıyı hazırlayan Uğur Gürsoy ve arkadaşları, Türk tiyatrosunun duayeni, İBŞT. Genel Sanat Yönetmeni Muhsin Ertuğrul’u şehrimize getirerek “Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu”nun ilk tohumlarını attılar. Daha sonra, Muhsin Ertuğrul’un görevlendirdiği İBŞT. Sanatçısı Ergun Köknar’ın Ordu’ya gelip, yaptığı görüşmelerden sonra, valiliğinde desteğiyle, 19 Haziran 1964 yılında OBKT resmen kurulmuş oldu.

Ancak tiyatronun kuruluşunda gerekli olan kaynak mevcut değildir. Çözüm olarak cenaze arabası alımı için ayrılan paranın tiyatroya aktarılması ve bu para vasıtasıyla OBKT temellerinin atılmasına karar verilir.

Sonrasında, 4 Şubat 1965 ‘de perde R.Nuri Güntekin’in “HÜLLECİ” oyunu ile açılır. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosundan Ergun Köknar ile eşi Suna Pekuysal bu oyunda görev alırlar. Ergun Köknar Tiyatronun ilk genel sanat yönetmenidir. Hülleci oyununu hem yönetir, hem de oynar.

*******

Aradan 52 yıl geçti. Ordu’nun, Ordulunun tiyatrosu OBBKT, süreç içerisinde perdelerini her şartta, her koşulda açık tutmak ve temsillerini sahnelemek suretiyle, Ordu kültür ve sanatına ışık tutmaya, sanatı aydınlatmaya devam ediyor.

Sezonun yeni oyununa geçtiğimiz Cuma gününden itibaren başladık. Geleneksel Türk tiyatrosunun güzel örneklerinden birisi olan komedi niteliğindeki, kahkaha garantili “DİŞİ HOROZ” adlı oyunla tiyatromuz görevini en iyi, en verimli şekilde yerine getiriyor.

Tiyatro bizim tiyatromuz. Sahne bizim sahnemiz. Sahneye çıkıp, sanat yapan, tiyatroyu ayakta tutan ve özveriyle Ordu ve ilçelerini adım adım gezerek, hiç tiyatroya gitmemiş, hiç tiyatro seyretmemiş insanlara ulaşarak, tiyatro sanatını yaygınlaştırmak için çaba gösteren çocuklar, Bülent, Cemil, Rıfat, Hikmet, Nilsu, Yeliz, Mürrüvvet, Yeşim ve isimleri her ne olursa olsun diğerleri. Onlar tiyatro emekçileri, onlar bizim çocuklarımız. Kurulduğumuz 1964 yılından beri amacımız, hedefimiz, sevdamız hep aynı. Sanatı, tiyatroyu yüceltmek, geleceğe ışık tutmak, kentimizin yüreğinde tiyatroyu hep yaşatmak arzumuz.

Gelin yalnız bırakmayın bizi bu sevdada. Gelin kendi tiyatronuza, bu aşka sahip çıkın. Bu güne kadar hep destek verdiğiniz tiyatromuza, bundan sonrada desteğinizi vermeye devam edin ki; bu kentin tiyatrosunu hep birlikte yaşatamaya devam edelim.

Ordu’nun önemli bir markası olan Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda, kırmızı koltuklarda her Salı ve Cuma saat:20.00’da Ordulu sanatseverleri bekliyoruz. İletişim: 223 19 91Sadece bir telefonunuz yeterli.

Biz hazırız. Bizim çocuklarımız oyunlarını sahnelemek üzere sizleri bekliyor. Yaşam sahneniz hep aydınlık olsun…

Haydi Ordulular, tiyatroya, tiyatromuza, hayata…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Veteranlar dertli...
Veteranlar dertli...