A-Salaklar
Ufuk Ersoy

A-Salaklar

Bu içerik 117 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

 

Yaşım 54. Kalp hastasıyım. Yaklaşık bir senedir kalp damarlarımda 3 adet stentle hayatımı sürdürüyorum. Benim için varsa yoksa en önemli şey sağlık bundan sonra. Gerisi teferruat. Artık yaşam biçimimi değiştirmem gerektiğinin farkına vardım. Sağlığımı düşünerek çok şey önerdi doktorum; “Aman stresten uzak dur. Daha uzun yaşamak ve huzurlu olmak için gayret et ve sırtındaki asalaklardan kurtul, seni yoran insanları hayatından çıkar” dedi.

Önerisini dikkate aldım. O günden beri çok rahatım. Meğer hayat ne güzelmiş. Nelerle, kimlerle uğraşmış, ne savaşlar vermişim bu zamana kadar hayret. Şu an çayımı içiyor ve bu yazımı yazıyorum. İşimle gücümle uğraşıyorum… Mutluyum, umutluyum…

***

Peki, doktorumun kurtul dediği bu asalakların özelliği nedir? Onlar, bir canlı varlığın içinde (iç asalak) ya da üzerinde (dış asalak) yaşayan organizmalar.

Her yerde olabilirler. Her an karşınıza çıkabilirler. Hayvanlardan da, bitkilerden de asalak olanlar vardır. Hayvanların ve bitkilerin asalak olmalarının başlıca sebebi kendi imkânları ile besinlerini sağlayacak durumda olmamalarıdır. Bunlardan bazıları devamlı asalaklarıdır. Bazıları da geçici asalaklar. Devamlı olanlar bazı önemli organlarını kaybederek bağımsız yaşayamayacak bir hale gelmiş olanlardır. (Klorofil’i olmayan bitkiler gibi). Geçici asalak’lar da ancak besi alma zamanlarında ya da yumurtlamak için diğer bir canlıyı ararlar. (Pireler, tahtakuruları, sinekler gibi)

Yeryüzünde binlerce canlı vardır. Bu canlıların her birinin ayrı ayrı özellikleri var. Ancak bugün sizlere asalaklardan bahsetmek istiyorum. Bu tür canlıların en önemli özelliği çevresindeki canlıların sabrını deniyor olması, başkasının sırtından geçinmesi, çalışma şevki olan canlıların şevkini, motivasyonunu kırmak, kendini ön plana çıkarmaktır.

Bunların arasında öyleleri vardır ki; bu yaşam biçimini gerçekten kabullenmiş ve hiç istifini bozmadan, hiç rahatsız olmadan yaşamaya devam eder. Kimisi çaktırmadan asalak yaşam biçimini devam ettirir ki bu türler sırtından geçindiği canlıların sinirlerini bozup,   üzerinden geçindiği canlının arkasında derin kuyu kazmak suretiyle yaşamını sürdürür. Bu tür olan asalaklar en tehlikeli asalaklardır.

Asalaklardan kurtulmak istiyorsanız; ya “Allah seni nasıl biliyorsa öyle yapsın, seni Allaha havale ediyorum ” deyip sırtınızda taşımaya devam ederek artıklarınızdan faydalanmasına izin vereceksiniz ya da hemen karar verip sırtınızdan atacaksınız.

Eğer sırtınızdan attıysanız gerisini düşünmeyin, asalak asalaklığın vermiş olduğu alışkanlıkla mutlaka bir başka canlının sırtına yapışıp geçinmeye, yaşamını sürdürmeye devam edecektir.

***

Tekerlek kırıldığında yol gösteren çok olur. Benden hatırlatması. Hayat güzel ve yaşanmaya değer. Uzun ve mutlu yaşamak istiyorsanız, unutmayın; Asalaklar dünya var oldukça yaşamlarını sürdüreceklerdir, lakin çözüm sırtından geçinen siz canlılara bağlıdır. Ya sırtınızda taşıyacaksınız. Yada sırtınızdan atıp üzerine ayağınızla basıp ezeceksiniz.

Aksi takdirde erken bir vakit, imamın kayığına binmeniz an meselesi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"