Festival Yapılmalı…
Ufuk Ersoy

Festival Yapılmalı…

Bu içerik 115 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu çatısı altında, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle devlet tiyatrosu sanatçılarını ağırladık. Tiyatroyu konuştuk bol bol. Antalya Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Gökhan Tüzün, bir uzman olarak bakın neler söyledi.
“Tiyatro sanatı, çocukların eğitiminde mutlaka kullanılmalıdır. Çocuk yaşamla bağını oyun yolu ile kurmaya başlar. Çocuğun dikkat, algılama, dinleme, konuşma, bedenini de kullanarak anlatma ve yorumlama gibi iletişim becerilerini gelişir. Böylece çocuk kendini ve sorunlarını ifade edebilmeyi ve yorumlamayı öğrenir. Soyut ve teorik olay ve kavramların anlaşılıp somutlaştırılmasına yardımcı olur. Çatışmalarla olumlu biçimde baş etmesini öğrenir. Çocuğun sosyal gelişimini hızlandırır. Duygularını tanıma ve bunları ifade etmesi açısından bakıldığında çocukların duygusal gelişimine katkıda bulunur. Çocuklarımız sanattan, tiyatrodan, yaratıcı dramadan mutlaka yararlanmalıdır.”
Tüzün, özellikle çocuk tiyatrolarının, çocuklara kazandırdıklarının altını çizmeye çalıştı ısrarla. Konuşmalarından bir çocuğun karekterinin şekillenmesinde tiyatro sanatının ne kadar önemli olduğunu anladık.
“Sadece izleyerek, taklit ederek yaşamı öğrenmeye keşfetmeye başlarlar. Bir tiyatro grubu içindeyse rol repertuarını genişletebilir. Böylece kendilerini daha iyi ifade edebilirler. Yine bir tiyatro ya da drama grubundaysa dayanışmayı, destek olmayı öğrenirler. Yaşamı daha iyi anlamlandırabilirler. Kendine güvenleri ve problem çözme yetenekleri artar.İletişim kurmayı öğrenirler. Sevgi, barış,  birlik olma gibi evrensel değerleri öğrenirler. Mutlu, inisiyatif sahibi, yaratıcı bireyler olarak yetişirler.”
Belediye öyle ya da böyle, bir an evvel değerlendirerek, çocuk tiyatro festivali tekrar gündeme getirmeli. En azından başka bir formatta yada farklı bir anlayışla. İnanın hem çocuklar, hem de bu kent çok şey kazanacak.
Festival mutlaka gündeme gelmeli. Çocuklar kırmızı koltuklarda yine yerini almalı.  Farklı dünyalardan, farklı insanların büyülü dünyasında gezinmeli. Kocaman hayaller tutmalı avuçlarında. Mutlu çocuklar ordusu kurulmalı memleketimde.  Ağız dolusu gülmeli her biri. Bir çocuğun yüzünde yaşatacağını o gülümseme dünyaya değer doğrusu.
Çocuklar gülsün istemez misiniz?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"