Dernek neden kurulur?
Coşkun Özbucak

Dernek neden kurulur?

Bu içerik 2789 kez okundu.
Reklam

İnsanlar sorunlarıyla başbaşa kaldıklarında ne yapacaklarını şaşırırlar. Çözüm bulmak, sorundan kurtulmak için gündüzü geceye katarlar. Bazen başarılı olunsa da çoğu zaman var olan sorununa yenileri eklenir.

İşte insanlar, sorunları karşısında tek başlarına çözüm üretemedikleri için ‘ortak’ sorunlar çerçevesinde dernek (vb.) gibi adlarla bir araya gelirler. Güç oluşturarak kendilerine güvenleri katlanarak artar.

Bir araya geliyorlar ama bu birliği devam ettirebiliyorlar mı? Ordu Valiliği Dernekler Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir toplantıda Ordu Valisi Balkanlıoğlu, “Bir çok dernek ve üyeler var ki, kağıt üzerinde!” değerlendirmesi yapmış.

Derneklerin kuruluş amacı vardır. Amaçları doğrultusunda üyelerine ve kamuoyuna yönelik sorumlulukları bulunuyor. Ancak Ordu’da kurulu dernekleri sınıflandırdığımızda toplumun büyük çoğunluğuna yönelik çalışma yapan, yapmayı hedefleyen dernek sayısı parmakla sayılabilecek kadar az olduğunu görürüz. Vali Balkanlıoğlu, boşuna demiyor, ‘kağıt üzerinde dernekler’ diye.

‘Dernek’ olduğunu söyleyen kuruluşlar çok. Bunları sınıflandırırsak; spor derneklerinden yöre derneklerine; güzelleştirme derneklerinden camii yaptırma derneklerine; köy-mahalle derneklerinden ‘kanarya sevenler’ derneklerine kadar çeşitli dernekler kurumuş. Bunların kaçının adresi, binası var tartışılır.

Avrupa ülkelerinde bir kişi en az iki örgüte üye. Norveç’te ise kişi başına dört örgüt düşüyor. Bizde sayıları çok olan örgütler (sendika, parti, dernek, oda, kooperatif) incelendiğinde iki örgüte üye olan insan sayısının çok az olduğu anlaşılacaktır. Tek örgüte üye olanların da belki yarısı üye olduğunu unutmuştur bile!

Bir toplumun gelişmişliğini gösteren verilerden en önemlisi ‘örgütlü’ insan sayısıdır. (Kağıt üzerinde üyelikleri kapsam dışı tutuyorum.) Çünkü örgütlü toplumlarda yöneticiler istedikleri gibi ‘at oynatamaz!’… Üyeler, üye oldukları örgütün çağrılarına bile uymuyorlar! Çünkü ‘kağıt üzerinde’ üyeler.

‘Kağıt üzerinde dernek ve üye’ duyarsızlığın göstergesi ama etkin bir derneğin varlığı da istenmiyor! Çünkü etkin ve sesini çıkaran dernek (örgüt) ve üyeleri yönetenlerin iki dudağından çıkan her söze ya da uygulamalara ‘evet’ demez. Yanlışa, ‘yanlış’ derler. Denir ya, ‘Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar’ diye. Yanlışa karşı ses çıkaranları da ‘sevmez’ yönetenler…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!