Sorumlu kim?
Coşkun Özbucak

Sorumlu kim?

Bu içerik 2849 kez okundu.
Reklam

Kendimizi yakından ya da uzaktan ilgilendiren ve rüzgarından da olsa etkilendiğimiz her konuda sorumluk üstlenmeme alışkanlığımız var. Hep ‘başkaları’ sorumlu olur! Bir de asıl sorumluların ‘pişkinlikle’ sorumluluğu başkalarının üzerine atmaları var!

Yerelden genele gidelim: Fındık fiyatı çakıldı kaldı. Bu fiyat yeterli değil, bunu fındıkla ilgili bilgisi olmayan pamuk üreticisi bile öğrendi ama nedense fiyat yükselmiyor! Bunun sorumlusu olarak Ferrero’yu söyleyebiliriz; ihracatçılar diyebiliriz; hatta ürününe sahip çıkmayan üretici de diyebiliriz. Evet, hepsinin sorumluluğu var! Peki, tarım-fındık politikaların yasalarını hazırlayanların, siyasi kararla gidişi değiştirme gücü olan iktidarın hiç mi sorumluluğu yok? Aslında asıl sorumlu, piyasanın nasıl olacağını belirleme gücü olan siyasi iradenindir.

Sahilde deniz doldurulacakmış! Yeşil alanlar ranta açılırmış; dağlar, tepeler talan edilirmiş! Denizi dolduran, dağları, yaylaları talan edenler sorumlu da seyredenler sorumlu değil mi? Ama asıl sorumlu olan, yaşam alanlarını yasalar çıkararak koruması gerekenlerdir.

Genelden örnek verirsek: Eğitimde kalite düşmüş! Öğrenciler ders çalışmıyor, öğretmenler sorumlu davranmıyor olsa da, eğitimin kalitesini belirleyen bu değil ki… Eğitim sistemine yön verenler, özgür düşünebilme olanağını sağlıyorlar mı? Yazboz tahtasına dönen eğitim sistemimizde bir planlama yoksa tek sorumlu eğitim politikalarını belirleyen siyasi iktidardır.

Ülke ‘kan gölüne’ döndü. Her gün onlarca insanımız ölüyor. Ölümleri sonlandırmak için atılan her adım yeni ölümleri getiriyor. Bir sorun varsa (var) bu sorunu çözecek olan siyasi iktidar değil mi? Sorunun çözülemeyişi muhalefet güçlerinin hiçbirinin omuzlarına yüklenemez.

Ortadoğu, göçmenler, iş güvencesi, basın özgürlüğü… saydıkça bitmiyor…

Taşeron işçiler için ‘yasal’ düzenlemeler planlanıyor. Hatta ‘kiralık işçi’ gündeme gelecek. Bu konuda taşeron işçiler ve tüm emek örgütleri sorumlu ama Meclis’te yasa çıkarma işi egemen olan siyasi iktidarın elinde. Bir olumsuzluk varsa sorumlu, siyasi iktidar olmuyor mu?

Bir okulda yaşanan sorundan sorumlu olanlar müdür ve yardımcılarıdır. Hastanede yaşanan hasta hakkının ihlali ya da personelin zarar görmesinden de sorumlu olan hastanenin idarecileridir. İlde ve ilçede yaşananlardan ise vali ve kaymakamlar sorumlu olur. Mahalleden muhtar sorumlu ise Türkiye’den de hükümet sorumludur.

Yani kimse ‘yönettiği yerde’ yaşanan sıkıntılardan, sorunlardan dolayı başkasını suçlayamaz. Yöneticilik görevinin verilmesinin nedeni, sorunlara çözüm bulunmasıdır.

Yönetici, ya sorunu çözecek ya da yöneticilik görevini bırakacak… Başka yol yok!

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!