Ayna, ayna söyle bana…
Coşkun Özbucak

Ayna, ayna söyle bana…

Bu içerik 1069 kez okundu.
Reklam

 

 

“Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” adlı masalı herkes bilir. Kraliçe aynaya bakıp ‘Ayna ayna söyle bana, benden daha güzel var mı?” diye sorar. Ayna da var olduğunu söyler. Kraliçe küplere biner… Masal böyledir. Kendisinden güzelin Pamuk Prenses olduğunu söyler ayna. Kraliçe Pamuk Prensesi öldürmek ister… Böyle devam eder masal. Sonunu da herkes bilir…

Bu masalın değişik biçimlerini yaşarız günümüzde. Toplumda böylelerine ‘sonradan görme’ denir. O, kendini çukur aynada görür…

Çukur ayna, görüntüyü aslından büyük gösterir. Kişiliği zayıf insanlar biraz palazlandığı zaman ‘büyüdüğünü’ sanır; onlara, ‘kendini dev aynasında görüyor’ denir, bu nedenle!

Kimi bir makama geldiğinde, kimi de eline birkaç kuruş geçtiğinde değişir. Sanki ‘küçük dağları’ kendisi yarattı! Kibir onda, kasıntı onda… Sanki makam kalıcı, para her şeyi satın alabiliyor… Denir ya, “Dünya Sultan Süleyman’a kalmadı!’ diye. Aslında en iyi makam insanların kalbi, zenginlik de arkadaş-dost sayısı.

Buradan isim vermeye gerek yok. Memur olan herkes de yaşamıştır. Bir okul müdürü, il müdürleri, vali ya da kaymakamlar makamlarında oldukları zaman gördükleri ilgiyi makamı kaybedince görebiliyorlar mı? Makam sahibi iken sokakta görüldüklerinde yakalar kapanıp, saygıyla selamlama yapılırken; makam yok olduktan sonra selam vermeyi bırakalım, görmezlikten geliniyorlar. Yani, harç bitti, yapı paydos!

Sonradan görme para sahipleri de farklı değil! Her adımlarında ‘paralı’ olduklarını hissettirirler! Ama cimrilikleri de rahatsız edicidir.

Aslında kişilik olarak çevre edinemeyen bu insanlar makam ve para sayesinde ‘yalnızlıktan’ kurtulurlar. Ellerindeki en büyük olanak kaybolduğunda da ‘sudan çıkmış balığa’ dönerler!

Burada ‘okumuşsun, vali olmuşsun ama adam olamamışsın’ sözü akla geliyor. Makam ve para, insanlaşmayla ilgili değildir ama sınanmanın bir yoludur. ‘Kişiyi tanımak için ya makam, ya da para sahibi yapacaksın’ denir. Kişiliklerin ortaya çıkmasında önemli ayraç olurlar.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!