Fındıkta ince hesap!
Coşkun Özbucak

Fındıkta ince hesap!

Bu içerik 1065 kez okundu.
Reklam

Rüzgar kırdı, ‘don’ vurdu ama fındık fiyatı yine tepetaklak! Yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle gelecek yıl fındık etkilenecek dense de fiyat artışı olmadı ve üreticileri tedirgin-kızgın!

Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal! Üretici doluya koyuyor olmuyor; boşa koyuyor olmuyor! Hep üretici zarar görüyor…

Fındık fiyatının düşüklüğü nedeniyle çalınmadık ‘kapı’ kalmadı. Hala aynı kapıları aşındırmak isteyenler var. Yaşanan sorunun giderilmesinde yaptırımı olabilecek tek güç, hükümet. Ama hükümetin üretici lehine ‘yaptırım’ uygulama niyeti yok’!

Geçen sezon ile bu sezon yurtdışına satılan fındık karşılaştırıldığında fiyat üzerinde bilerek baskı uygulandığı görülecektir. 2014-2015 döneminin ilk yedi ayında yurtdışına 144 bin 111 ton fındık satılırken 2015-2016 sezonunun ilk yedi ayında da 168 bin 292 ton fındık satılmış. Açıklanan bu. Bu yıl, geçen yıla göre 27 bin 181 ton fazla satış yapılmış! Yani piyasa gereksinim duyduğu fındığı fazlasıyla almış. Bir süre daha kullanacağı fındığı var.

Satılan bu fındığın ne kadarı ‘emanet’ belli değil. Fiyat yükseldiğinde ‘emanet’ fındıklar paraya dönüşecek ve ihracatçının kazancında ‘azalma’ yaşanacak! O zaman ‘baskılanma’ devam etmeli ki, fiyat yükselmesin! Hatta fiyat yükselmeyecek algısı yaratılsın ki, ‘direnen’ ve fındığını satmayan üretici, umutsuzluğa kapılsın ve fındığını pazara indirsin! Bütün plan bunun üzerine… Ayrıca sezonun kapanış fiyatı, yeni sezonun başlangıç fiyatını da belirleyeceği için düşük tutulmaya çalışılıyor.

Fındık politikasını belirleyen güç ilişkisidir. Üretici örgütlü ve güçlü olsaydı bugün başka konuları, sorunları tartışır olurduk ama tam tersi… İhracatçı örgütlü ve güçlü, hem de uluslararası tekellerle omuz omuza… Ferrero’yu tek ‘suçlu’ ilan etmek doğru değil. Çünkü Ferrero’nun egemen olması için hazırlanan zemin, siyasi iktidarlar tarafından yapıldı. Yasalar çıkarıldı ve yerli ve yabancı tekeller, şirketler üreticinin ürünü ve emeği üzerinden kazandıkça kazanmaya başladılar. Bugün yaşananlar da bu!

‘Serbest pazar’, adı üzerinde ‘serbest’ alan da, satan da serbest! Serbestliği kim özgürce kullanabilirse kazançlı çıkan o olur. Üreticinin bir ‘dayanağı’ yoksa alıcıya teslim olmak zorunda kalıyor. Satmayıp ne yapacak?

Fındıkta ince hesap var. Bu hesabı da güçlü olan ihracatçı ve yabancı şirketler yapıyor. Üretici şaşkın, çaresiz. Güvendiği ‘dağlara’ kar yağmış! Kapı kapı dolaşıyorlar, kapılar yüzlerine kapanmıyor ama ‘kibarca’ kovuluyorlar.

Bakalım üreticiler kendi çıkarları için ‘ince hesabı’ ne zaman yapmaya başlayacak?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!