Güler misin, ağlar mısın?
Coşkun Özbucak

Güler misin, ağlar mısın?

Bu içerik 2645 kez okundu.
Reklam

Evrensel gazetesinin haberine göre Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, zor durumda olduğunu söyleyen esnafa ‘bereket duası’ yaptırmış!

Rize esnafları borçlarını borçla kapattıklarını, böyle giderse kepenk kapatmak zorunda kalacaklarını dile getirir. Bunu öğrenen Rize Belediye Başkanı Reşat Keşap, ‘Hayırlı kazançlar için bereket duasında buluşuyoruz’ afişleriyle esnafa çağrı yapar ve bir grup esnafla ‘bereket duası’ yapar! Bu uygulama Başkanın demesine göre 700 yıllık gelenekmiş!

Rize’deki esnafın durumu ile Ordu esnafının durumu fark etmiyor. Aynı sıkıntı burada da yaşanıyor. Siftah yapmadan işyerini kapayan esnaflar var. Fındık üreticilerinin yaşadığı sıkıntı yanında ülkedeki ekonomik krizin yansımaları en iyi esnafta gözüküyor.

Rize’de yapılan ‘bereket duası’nın etkili olması için ülke geneline yayılması gerekir! Güler misin, ağlar mısın? Esnaf çözüm bekliyor ama Başkan işi Allah’a havale ediyor! (Burada inançları gereği ibadet eden ve dua eden insanları değerlendirme dışında tutuyorum.) Esnaf, yaşadığı sıkıntının nedenlerinin ortadan kaldırılmasını istiyor ve bunu yapacak olan da yönetenlerdir!

Ordu’da esnaf yarın, bugününü arar olacak. Çünkü AVM’ler çoğaldıkça çoğalıyor. Durugöl Mahallesi’nden şehir merkezine kadar karayolu üzerinde bulunan alışveriş merkezleri yetmiyormuş gibi, FKB’nin eski yerine kocaman AVM yapılıyor. Bir adet daha yapılacak; yerini belirleyemediler! Bir de mahalle aralarına kadar giren ‘mini marketler’ var. Ordu’nun küçük esnafı bunlarla başa çıkmaya çalışıyor! Buradaki adil olmayan ‘rekabeti’, Rize Belediye Başkanı Reşat Keşap’ın yaptırdığı ‘bereket duası’ ortadan kaldıramaz!

Zaman zaman Ordu Esnaf Odaları’ndan da ‘sıkıntılı’ olduklarına yönelik açıklamalar geliyor. Kurumlar sıkıntılarını raporlaştırarak ilgili yerlere verir. Artık ‘top’ yetkili-etkili olanlarda yani siyasi iktidarda olur. Sorunu gidermek onların sorumluluklarında… Tabi gidermeye niyetleri, varsa…

xxxxx

Kadına, kız ya da erkek çocuğa taciz ve tecavüz tartışmaları içinde ‘dedi’ tartışmaları da başladı. Tecavüz, taciz uygulamalarından çok ‘dedi’ tartışmalarının öne çıkması aslında durumumuzu ne güzel anlatıyor!

Kimin söylediği daha ‘çirkin’ yarışı başladı! Aslında söylenenler alt alta dizildiğinde ‘çirkinlikler’ içinde boğulanlar olacak ama ‘utanmayı’ bilseler!

Ne oluyor? Sorun giderme yerine, siyasi karşıtlık üzerinden ‘linç’ kültürü geliştiriliyor. Bu tartışmalar, tecavüz ve tacizin daha çok artmasını sağlar. Herkes birbirine ‘ahlak’ dersi verdiğini sanırken, ahlaksızlığı olağanlaştırdıklarının farkında değiller! Güler misin, ağlar mısın?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor