İsim değişikliği!
Coşkun Özbucak

İsim değişikliği!

Bu içerik 2416 kez okundu.
Reklam

Dolmabahçe- Mithatpaşa- İnönü ve sonunda Vodafone Arena! Sadece bir isim değişikliği mi?
Beşiktaş’ın stadı siyasi mücadelenin yapıldığı yerlerden biri. 1947’de açılışında adı İnönü Stadyumu iken 1952’de siyasi nedenlerle adı Mithatpaşa Stadyumu’na çevrilir. Mart 1974’te yeniden İnönü Stadyumu olur. Beşiktaş, açılışından beri bu stadyumu kullanmaktadır. Kısa bir süre Dolmabahçe Stadyumu ismiyle de anıldı.
Bir yere verilen ad, bir zaman sonra başkalarını rahatsız ediyor ve değiştiriliyor. Sonra yeniden değiştirmeyle karşı karşıya kalınıyor. Siyasi atmosfere göre gelişen tavırlara yenisi eklenmeye başlandı! Kapitalizmin kuralları egemen oldu!
Siyasi çekişmenin yerini ‘sermayenin gücü’ aldı. Vodafone şirketi stadı yeniden yaparak isim hakkını aldı. Bu ‘spora katkı’ gibi gözükse de böyle dev şirketler ‘babasının hayrına’ yatırım yapmaz! Reklama vereceği parayı buradan çıkaracak. Artık Beşiktaş’tan söz ederken şirketin adı ister istemez kullanılacak! İnönü mü, Mithat mı tartışması olmayacak; parayı veren düdüğü çaldı. Beşiktaş’la şirket arasında yapılan protokolün içeriğini bilmiyorum ama kesin olan bir şey varsa, o da şirketin karlı olmayacağı hiçbir adımı atmayacağı!
Kimileri siyasi nedenlerle stadın adını söyleyemiyordu – söylemek istemiyorlardı. Gözleri aydın, kurtuldular! Bu bile ‘siyasi darlığımızı’ gösteriyor. Türkiye’de birbirine ‘karşıt’ o kadar kurum, yer adı var ki… Buna alışmak gerekir. Kişiyi sevmiyoruz diye, kurumun adını kullanamamak da Türkiye’ye ait olsa gerek. Bir diğer konu da ‘lider-kişi’ adlarını her yere kadar kolay veriyoruz ki, bu da yine Türkiye’ye özgü sanırım.
Beşiktaş’ın stadının adı üzerinden tartışma da bitti. Kapitalizm son noktayı koydu…
10 Nisan
10 Nisan 1968, polis tarafından 08 Ocak 1996 yılında öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe’nin doğum günü. Ölümünden bu yana 10 Nisan’da Göktepe adına ‘Gazetecilik Ödülü’ verilmeye başlandı.
Bu yıl yapılan ödül törenini Hayat Televizyonu’ndan canlı izledim. Herkes oradaydı. İsimlerini saymıyorum. Gerçek gazeteciler oradaydı ve ödüllerini de aldılar.
Ödül alanların (yine isim vermiyorum, tümünü bir bütün görüyorum) yaptığı konuşmaların hepsi kısa ve özlüydü. Gazeteciliğin zor şartlarda yapıldığının vurgulanması ve halkın gözü, kulağı, dili olmasının altının çizilmesi önemliydi. Gazeteci, halkın konuşamadığı zamanlarda da konuşabilendir.
Yine günümüzde ‘gerçek gazetecilerin’ çoğalması gerektiği vurgusu da önemliydi. Gazeteci, hangi koşulda olursa olsun gerçeğin habercisi olmalı, yılmamalı…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!