SESSİZ İSYAN!
Coşkun Özbucak

SESSİZ İSYAN!

Bu içerik 1834 kez okundu.
Reklam

Fındık fiyatı tepetaklak yuvarlanıyor! Sokakta, kahvede, parkta… fındıkta yaşanan deprem konuşuluyor. Üretici perişan… Sağcısı, solcusu; iktidara da muhalefete de oy veren perişan! Fındık alırken ‘Kime oy verdin?’ diye sormuyorlar! Herkes tedirgin, kızgın ve İSYANDA!
Trabzon’da yapılan toplantıda Bakanından milletvekiline iktidar tarafından ‘umut’ dağıtılmıştı. Şimdi suskunlar! Sanki gerekirse TMO’yu devreye sokarız diyen benim! Oyun içinde oyun…
Şimdi sorgulayalım, fındık fiyatının düşüşünden kim sorumlu? Fındığın değeri 7-8TL ise, Eylül-Ekim-Kasım dönemlerinde neden 10TL’nin üzerinden alındı? Emanete fındık bırakmanın zararını görüyor üretici bu da doğru! Fiyat artar diye fındığını 12-13 TL’ye satmayan da üretici… İhracatçı (yerli-yabancı tekeller) üreticinin ürününün ve emeğinin değerini almasını düşünmez; onun derdi daha fazla kazanmak. İhracatçının konumu gereği böyledir. Herkes kendisi dışında bir ‘suçlu’ bulur!
Öyle ya da böyle; o suçlu, bu suçlu… Herkes çıkarına göre davranır. Ya ‘devlet’ ne yapar? Hükümet yaşanan sorun karşısında ‘yasalar gereği müdahale hakkım yok’ diyerek sorundan uzak mı durur? Uçan kuştan da devlet sorumlu değil mi? Hani ‘milli ürün’dü fındık!
Yaşanan sorunların giderilmesi için hükümetin yasa değişikliği yapma olanağı yok mu? Herkes de iyi biliyor ki, Hükümet gidişattan memnun! ‘Memnun değilim’ diyorsa adım artar, üreticinin mağduriyetini giderir. Yani fındık üreticileri 2000 yılından bu yana yaşananlardan ders çıkarmalı…
Bu konuda çok yazdım. Aynıların yeniden yazmak istemiyorum. Sonuçta şu an uygulanan fındık politikası üretici aleyhine. Bu duruma neden olan yasaların büyük bölümü bu iktidar tarafından gerçekleştirildi. Hala ‘sessiz’ kalıyorlarsa sessiz kalarak neyi anlatmak istediğini iyi anlamak gerekir. Üretici kendi yarasına kendisi mehlem olacak. Başka çözüm yok!
Şu an üretici her tarafta ‘sessizce’ isyan ediyor! Yarın ‘sesli isyanı’ nasıl olur bilinmez!
* * * * *
Türk İş’e bağlı Güvenlik İş Sendikası Ordu Temsilcisi Tomakin’in taşeronlukla ilgili basın açıklamasını okudum. Sendikalı olmadan önce ‘taşeron dernekleri’ ile örgütlenmeye başlamalarını da yakından biliyorum. O zamanki ‘beklentilerine’ ve siyasi bakış açılarına da tanık oldum.
Bugün ‘beklentilerinin, umutlarının’ bittiğini anlıyorum basın açıklamalarından. Yaşam öğreticidir. İşçilerin verilen sözlere güvenmeleri ‘yanlış’ değil. Yanlış olan verilen sözlerin tutulmamasıdır. Taşeron işçiler de yaşayarak öğrendiler gücün, yalnızca kendileri olduğunu!
Taşeron işçilerde de ‘sessiz isyan’ var! Bakalım taşeronlar da ‘sesli isyanı’ ne zaman başlatacak!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!