Hukuk zaferi!
Coşkun Özbucak

Hukuk zaferi!

Bu içerik 2806 kez okundu.
Reklam

Günümüzde keyfi davranışlar arttıkça ‘hukuk zaferi’ nitelemeleri ile karşılaşıyoruz! ‘Hukuk’ kaybetmez ki, zaferi olsun! (Acaba kaybeder mi?!)

Dosyaların çokluğundan dolayı ‘Adliyelerde işler sıkışık’, dosyalar raflara sığmıyor! O kadar ‘gereksiz’ davalar var ki, gereksizler olmasa ‘ana davalar’ daha rahat görülecek.

Örneğin bir sendikanın ‘grev kararı’ iptal ediliyor, açılan dava sonucu sendikanın grev yapması hak olarak kabul ediliyor! Oysa grevin hak olduğunu bilmeyen mi var? Grevi yasaklayanlar da biliyor hak olduğunu!

Sendikalaştı diye işten atılan işçi dava açıyor ve kazanıyor. Sendika üyesi olmak hak değil mi? Bunu işveren de biliyor ama işçinin yasal hakkını kullanmasına tahammül edemiyor!

Daire amiri (müdür) personel hakkında gereksiz ‘soruşturma’ açıyor. Yargı bu ‘cezayı’ bozuyor.

Miting için yer kavgası çıkıyor. Örneğin 1 Mayıs için Taksim olmaz deniyor. Kargaşa çıkıyor. Mahkeme ‘olur’ diyor ama yönetici ‘olmaz’ diyor. Yargı meşgul ediliyor. Oysa Taksim için ‘olur’ dense olaylar da olmuyor. Bunun örnekleri var.

Bir işletme 25 hektarın üzerinde bir alanda ruhsat almışsa ÇED için yapması gerekenler var. Ancak Valiliklerden ‘ÇED Gerekli Değil’ diye karar çıkarıyorlar. Açılan davalar sonucu karar bozuluyor. Bu kadar açık olan bir iş için bile yanlış yapılınca yargıda tıkanma olağanlaşıyor.

Baktığımızda ‘hukukun zaferi’ diye nitelendirdiğimiz gerçek, hukuksuzluğun engellenmesidir. Hukuk, herkese gerekli; oradan, buradan ‘delinmesi’ toplumu olumsuz etkiler. Bu nedenle yargı tarafından ‘hukuksuzluk’ belirlendiği zaman ‘hukuksuzluğa’ neden olana bir yaptırım uygulanmalı. ‘Yönetici’ keyfiliğinin ‘zararını’ görmelidir.

Keyfilik o kadar çoğaldı ki, hukuksal zaferden söz etmeye başladık. Bu durum bile sorgulanması gereken ‘tehlikeli’ gidişi belli etmektedir.

Bu da mı ağaç budama?

Akyazı Mahallesi sahilinde akasya ağaçları ‘budanmış’! Hem de nasıl budama…

Ağaç budama ‘su yürümesinin’ olmadığı zamanlar olduğu halde bu hafta yapılan budamaya bir anlam veren var mı?

Ağaçların yaprak açtığı, görsellik olarak ‘renk kattığı’ zamanda ağaca zarar vermenin yanında, çirkinlik yaratmak kimin aklına geldi?

İnsanların piknik yaptığı, gölgesinden yararlandığı ağaçların bu mevsimde budanması soru işaretlerine neden oluyor. Birilerinin görüntüsünü mü ‘kirletti’ acaba? Ya da kurutmaya yönelik bir hamle mi? Zamansız ‘budama’ akla her şeyi getiriyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!