Topu taca atmak!
Coşkun Özbucak

Topu taca atmak!

Bu içerik 2831 kez okundu.
Reklam

Adı ne olursa olsun, ister yarı resmi, ister tam resmi, isterse de ‘sivil’ olarak kurulmuş olsun; her örgüt (kurum-kuruluş) temsil ettiği kesimin çıkarları için çaba harcar. Bu çaba az ya da çok olur bu ayrı. Önemli olan çabanın olması!

Fındık konusu o kadar tartışıldı ki, nerdeyse tartışma nedeniyle fındık üreticileri zarar ediyor, diyeceğim! İşin şakası bir yana, hep tartışılıyor. Ben de tartışıyorum! Fındık üreticileri örgütü başkanı olsam tartışırdım ama ‘başka işler de’ yapardım. Konuş, konuş elde var sıfır! Üretici mağdur oluyor.

Bir üretici örgütü olduğunu söyleyen TZOB Başkanı Bayraktar bir değerlendirme yapmış! Bir haberden aynen alıyorum: “Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, 2015 Kasım ayı başlarında 14-15 lira olan kabuklu fındık fiyatlarının 7,5 TL’ye kadar inmesine tepki gösterdi. Bayraktar, “Bu insafsızlıktır, bu fındık üreticisini açlığa mahkum etmektir, bu geleceği düşünmemektir. 3-5 tekel, fındığı üreten olmazsa kendilerinin de olmayacağını göz ardı etmektedirler. Devletimiz bu gidişata bir an önce ‘dur’ demelidir. Üreticimizi bu tekelcilerin elinden kurtarmalıdır.” dedi.”

Söylediklerinin tümüne katılıyorum da böyle bir belirleme yapınca bir şeyler de yapmak zorunluluğu doğmuyor mu? TZOB Başkanı Bayraktar’a yaptığım eleştiri nedeniyle asıl sorumlu olan Hükümet kurtulmuş olmuyor. Eleştirim, duymayan, görmeyen, üreticinin mağduriyetinden rahatsız olmayan siyasi iktidara yönelik basın açıklama ile yetinmeyi eleştiriyorum.

Tek tek kişiler yalnızca konuşur ama kurum ve kuruluşlar konuşmakla yetinmez. O zaman bireyden farkı kalmaz. Kurum-kuruluş ortak iradedir. Temsil ettiği kesimin mağduriyeti karşısında konuşur, görüşür ama sonuç alınmıyorsa başka seçenekleri de kullanır. Örneğin bol bol konuşan Ziraat Odası neden her ilde miting düzenlemiyor. Bu ses duyulmadığında ‘merkezi miting’; o da mı olmadı ‘vekillerin’ olduğu Ankara’ya da üreticiler götürülemez mi? Biraz ‘sert’ yazmak zorundayım! Ağzı olan konuşur ama ‘örgüt’ iş yapar! Yani örgüt temsilcisi yalnızca konuşuyorsa topu taca atıyor, demektir!

Daha ne kadar konuşmayla yetinecekler? Fındık 5 TL olduğunda mı ‘gerekeni’ yapacaklar? Bu yıl gitti gidiyor! Ya gelecek yıl, sonraki yıllar ne olacak? Yine konuşmayla mı geçecek yıllar?

Haydi, bu yılı da kayıpla kapatalım! Gelecek yıllar için ne düşünülüyor. Üreticileri koruyan yeni sistem için bir yasa tasarısının hazırlanması için ‘baskı’ yapılmak isteniyor mu? Tarım-fındık politikasındaki ‘serbest pazar’ uygulamasının kaldırılmasını sağlamaya yönelik neler yapılacak? Fındık politikaları konusunda sorular çoğaltılabilir. Sonuç alıcı, çözüm üretici adım atılmalı, yoksa konuşmak yetmiyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!