‘Sahilime Dokunma!’
Coşkun Özbucak

‘Sahilime Dokunma!’

Bu içerik 2888 kez okundu.
Reklam

Ordu; deniziyle, yaylasıyla yani yeşili ve mavisiyle bir cennet. Son dönemlerde yaygınlaşan HES, maden aramaları, taş ocakları Ordu’nun (Karadeniz’in) yüreğini hançerliyor. Yüreğini sökmeye çalışıyor ‘canavarlar sürüsü’…
Yine Ordu, Karadeniz’in kumsala sahip tek ili. 1994 yılındaki yürüyüş bir destanmış gibi belleklerde. Ama bugün Ordu sahilini yok etmek istiyorlar. Burada ‘deniz dolgusunun’ projesinin olmadığı, yasadışı denizin doldurulduğu konularına değinmeyeceğim. Projesi olsa da yapılmak istenen yanlış. Yakında çevre yolu açılacak olmasına karşın ne bu telaş! Karayolundaki trafik azalacak. Sanki yürüyüş yolu yetmezmiş gibi deniz dolduruluyor. Burada ‘iyi niyet’ yok. Birilerine para kazandırma projesi var.
İskelenin düzenlenmesi, yeşil alana dönüştürülmesine kim karşı çıkar ki, algı yanılması yaratılıyor. Bu düzenleme yapılsın kimse de mağdur edilmesin ama deniz doldurmak da nereden çıktı?
‘Sahilime Dokunma’ diyenler yaklaşık 25 parti, sendika, oda, dernek bir araya gelerek Ordu Kent Platformu’nu oluşturdu. Ortak iradeleriyle bu ‘katliama ‘Hayır’ diyorlar. Pazartesi günü kamyonların yolunu keserek taşların boşaltılmasını engellediler ve geceli gündüzlü nöbete başladılar.
Nöbet başladı. Başka etkinlikler de düşünülüyor ama asıl olan sahilde bekleyerek denizin doldurulmasını engellemek! Ordulu ne istiyor, bu işte ne çıkarı var ki bu kadar ısrarcı? Evet, Ordu halkı yaşanabilir bir şehir istiyor; yapay değil, doğal şehir istiyor.
‘Sahilime Dokunma’ bir dayanışmayı, özel çıkar olmadığı halde toplumsal sorumlukla hareket etmeyi öne çıkarıyor. İnsan çevresini kendi çıkarına göre düzenlerken geneli düşünmeli. Günlük çıkarlar yarını da yok eder. Çocuklarımız neredeyse ‘doğal’ bir ortam göremeyecek. Her yer doğallığından uzaklaştırılıyor. Altınordu’nun şehir içindeki kumsalı nerede var? Sağından solundan dolgularla daralmaya başladı. Nedir bu dolgu hayranlığı! Deniz dolgusu yarın buraları da içine alırsa şaşırmayın. Toprak genişletmesi yapılırmış! Ordu’nun toprak sıkıntısı mı var ki, deniz dolduruluyor?
‘Sahilime Dokunma’ etkinliği Ordu’da yeni bir heyecan yaratıyor. Ordu’ya sahip çıkmanın bilincini tazeliyor. Artık küçük-büyük sorunlara karşı birlikte olmanın heyecanı yaşanacak. Yani olumsuza karşı durulurken, olumluluğa da destek birliktelik içinde gösterilecek.
‘Sahilime Dokunma’ nöbeti gece gündüz devam edecek… Nasıl mı sonuçlanacak? Göreceğiz… Artvin Cerattepe’de sağcı-solcu, genç-yaşlı, kadın-erkek nasıl birlikte olduysa Ordu’da da ‘Sahilime Dokunma’ diyenler birlikteliğini sağlayacak.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!