Sorular yanıt bekliyor
Coşkun Özbucak

Sorular yanıt bekliyor

Bu içerik 2757 kez okundu.
Reklam

Ordu eski heyecanını yaşıyor. Dün de yazdım ‘Sahilime Dokunma’ talepli çabayı. Her gün yeni gelişmelerle karşılaşılıyor.
Nöbet eylemi devam ediyor. Platform üyelerinin verdikleri şikayet dilekçesi sonucu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden gelen teknik heyet ölçümler yapmış. Kendilerine ne yaptıkları sorulduğunda 1983 yılında yapılan imar planına göre dolgunun sınırı aşıp aşmadığını ölçtükleri söylenmiş. Oysa 1983 yılından sonra iki kez imar planı yapılmış ve en sonuncusu ise 2013 yılında yapılan. Her plan, önceki planı ortadan kaldırır ama nedense işlevsiz durumda olan 1983 imar planına göre ölçüm yapmışlar!
Bu durumda bir platform üyesinin dediği gibi “ Ben şu anki Anayasa’ya göre değil, 1961 Anayasası’na göre davranıyorum.’ diyebilir miyim?” Yapılan bu anlama gelmiyor mu?
Bir iş yapılırken izlenmesi gereken yol vardır. İş yapıldıktan sonra ‘yasal zorunluluklar’ yerine getirilmez. Şu an yapılan aynen böyle! Deniz dolgusu için önce çeşitli Bakanlıklardan izin alınır. (Bunlar yok). Asıl süreç izin alındıktan sonra başlıyor. Yapılan planlamaya göre ÇED süreci başlar. Yapılacak işin ‘uygunluğu’, çevreye etkileri, halk toplantısı gibi zorunlu çalışmalardan sonra ÇED alınır. (Bunlar da yok) Sonra bu yapılacak olan işi yanlış olarak değerlendirenler hukuksal süreci başlatır. (Hukuksal süreci başlatılmasına neden olan proje yok). Bu söylediklerin olması gerekenler ve bunların olmadığı kurumların platform üyelerinin dilekçelerine verdikleri yanıtta var.
Yani ‘yetkililer’ işi yapacaklar, yasal zorunluluğu sonra tamamlayacaklar! Şimdi soralım: Bir ev yapmaya başlasak ve ev bitsin yasal zorunlulukları sonra tamamlarız desek izin verirler mi? Yaptığımız ‘kaçak inşaat’ olmaz mı? Kaçak inşaata yapılan işlem, deniz dolgusu için neden yapılmıyor?
Salı günü tersi bir durumla karşılaştı Ordu Kent Platformu bileşenleri. ‘Kaçak’ dolguyu engellemek isteyen platform üyelerine polis müdahale etti ve zabıta da bariyerleri yerleştirmek istedi. Dolgu alanı ‘koruma’ altına alınmak istendi. Sonuçta istedikleri olmadı ama dün yeniden gelerek gözaltı gerçekleştirerek cadırlar kaldırıldı, çalışmalar yeniden başlatıldı.
Bu ve başka ‘çalışmalar’ için kamuoyunun ilgisi, tepkisi önemli. Halkın gelişmelerden haberi olmuyor ki, tavrını belirlesin. Ordu kamuoyu kıyı dolgusu hakkında yeteri bilgiye sahip değil. ‘Yetkili-sorumlu’ olanlar da bir belge ortaya koyamıyor. Kıyı dolgusu için saydığım zorunluluklar yerine getirilmiş olsaydı ortaya çıkarırlardı. Bu bile ne kadar vahim bir durumla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Yani açıklanması gereken sorular hala yanıtsız!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!