“Ne şiş yansın ne kebap!”
Coşkun Özbucak

“Ne şiş yansın ne kebap!”

Bu içerik 1618 kez okundu.
Reklam

Toplumsal yaşam öğretici. Bazen ‘hayat üniversitesini bitirdim’ diyenler oluyor ya ne kadar haklılar. En iyi üniversitede okuyabilirsiniz hatta ‘vali de’ olabilirsiniz ama ‘hayat üniversitesi’ başka!

‘Hayat üniversitesi’ insan ilişkileri üzerine ‘eğitim-öğretim’ yaptığı için sınavı da yok! Deneme-yanılma yolu da geçerli sınıf geçmeye ama yaşanabilecek ‘zararlar’ yanına kar oluyor!

Hayat üniversitesinin’ en tanışmış öğrencileri ‘Ne şiş yansın ne kebap’ diyenler! Yani ‘Gelene Paşam, gidene Paşam’ diyenler sınıfı geçtiklerini sanıyorlar. Bu tipler, geçici ‘başarı’ elde ediyorlar; belki mal mülk sahibi de oluyorlar ama ‘onurlu bir miras’ bırakma olanakları olmuyor.

‘Ne şiş yansın ne kebap’ diyenler, hep güçlüden yana olurlar. Bugün güçlü kimse ona yalakalık yaparlar; yarın güçlü başkası olduğunda hiç utanmadan yalakalık yaptığı eskiyi terk eder. Yeni güçlü için önceden yaptığı ‘eleştiriler’ anımsatıldığında da duymazlıktan gelir. İşte ‘Hayat üniversitesi’ bu gerçekliği de öğretiyor!

‘Hayat üniversitesi’ neler öğretiyor? Saymakla bitmez! İnsanlar arası ilişki ana ders ya, insanın olduğu her konu işlenir bu okulda. En çok yaşanılanlardan biri de ‘havalecilik’ alışkanlığı. Yapılması gereken bir iş varsa ve bunu yapan ‘düşman’ kazanacaksa (birilerinin çarkına çomak sokuluyor) ‘kurnazlar’ işi başkasına havale eder. Kendisi ortalıkta gözükmez. Çünkü her tarafta işini yüzdürmek ister. Böyle kişilerle her gün karşılaşıyoruz. Buna halk içinde ‘düzenin adamı’ denir. Her iktidarda suyun başında olurlar çünkü. Bu tipler çeşit çeşittir. En büyüğünden en küçüğüne kadar!

‘Hayat üniversitesi’ öğrencileri ‘Dün, dündür; bugün, bugündür’ diyen anlayışı da çok yakından tanıyorlar. Dik duran, insan ilişkilerinin ‘kutsallığını’ bilen, ‘kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapmayan’ insanlar da az değil. Bugünün yaşanabilir olma özelliğinin devam etmesinin nedeni de bu kişilerdir. ‘Hayat üniversitesinin’ özverili öğrencileri…

Toplumsal yaşamda ‘özel çıkar’ işin içine girince, ne ana ne de baba tanınıyor! İnsanoğlu en yakınını da satabiliyor! Bunu da öğrendik ‘Hayat üniversitesinden’.

İnsanın yaşadığı yerde (insanlaşma süreci tamamlanmadı) olumsuzluklar eksik olmuyor. Bunu bilerek toplumsal ilerleme, kazanım için emek harcamak zorundayız. Yan gelip yatarak toplumsallaşma olmuyor.

‘Hayat üniversitesi’ sayesinde yaşama yönelik öğrendiklerimiz arttıkça, olumsuzluklara karşı mücadelenin önemi de daha iyi anlaşılıyor. Yaşadığımız toplumsal yapı, ‘özel çıkarları’ öne çıkarıyor, bu nedenle de olumsuzluğa karşı mücadele görevimiz oluyor.

‘Hayat üniversitesi’ insanlık için mücadelenin değerini her gün yeniden yeniden kanıtlıyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!