Olaylar ve insanlar!
Coşkun Özbucak

Olaylar ve insanlar!

Bu içerik 2846 kez okundu.
Reklam

22 Nisan’da sahil dolgusu için yüründü. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. 24 Nisan’da da Sinop’ta ‘Nükleere Hayır’ mitingi yapıldı.Üç etkinlikte de yaşamı ilgilendiren konular öne çıktı.

Sahilime Dokunma diyen Ordu Kent Platformu bileşenleri sahil dolgusunun projesiz (yasal zorunlulukları yerine getirmediği için) yapıldığını belgeleyerek çalışmanın durdurulmasın talep etti, eylemler gerçekleştirdi, hukuksal süreçler başlattı. Ancak ‘tepkiler’ yaygın basına ve televizyonlara düşünce CHP’li bir grup milletvekili 22 Nisan’da Ordu’ya gelerek dolgu bölgesinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Bu yürüyüşe CHP dışında da katılım oldu. Sahile yapılan dolguyu ilk kez görenler de vardı yürüyüşte. Bakalım bundan sonra yapılacak etkinliklere katılım sağlanacak mı?

Yapılan açıklamada ‘hukuksuzluk’ dile getirildi ve buna izin verilmeyeceği vurgulandı. Ama nasıl durdurulacağı (izin verilmeyeceği) konusunda bir şey söylenmedi. Bundan sonra ne yapılacak göreceğiz. Bunu TBMM’ye taşıyabilirler ama atı alan Üsküdar’ı geçiyor! Yapılan ‘hukuksuz – projesiz’ çalışma nasıl durdurulacak hızlı düşünmek gerekiyor!

*****

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı. Hem de taciz, tecavüz saldırılarının ve operasyon bölgelerinde ölen çocukların gölgesinde… Çocuklara yönelik ‘güzel gelecek’ sözü veren ‘büyükler’, aslında çocukların geleceğini yok ediyor. Çocuk işçilik yaygın! Dilenen çocuklar her gün artıyor. Kaçırılan, organ mafyalarının kurbanı olan çocukları unutmamak gerekir. Şiddet, taciz, tecavüz olağanlaştı! Yetkililer ‘seyirci’ durumda.

Çocuk Hakları Evrensel Bildirgesi okunduğunda (bazı maddelerine Türkiye çekince koydu) her gün çocuk haklarının nasıl ihlal edildiğini daha iyi anlarız. Hakkını kullanamayan çocuk, yarının çocuklarına haklarını kullanmasın sağlar mı? Hak ihlalleri bakımından gelenekleşme yaşanıyor. 23 Nisan bittikten sonra unutulan çocuklar…

24 Nisan’da Sinop’ta ‘Nükleere Hayır’ mitingi yapıldı. Çernobil faciasının yıldönümlerinde yapılan mitingin yenisi yapıldı. Enerji tartışmaları yapılıyor ama ‘yatırım mı rant mı’ olduğu konusu tartışılamıyor. HES’ten nükleere her proje ‘yatırım-gelişme’ adına pompalanıyor. Nükleer istemiyoruz diyenler ‘lobici’ oluyor hemen! Çernobil kazasından sonra Karadeniz’de yaygınlaşan kanseri unutmayalım!

Olaylar yaşanıyor, ders çıkaramıyoruz. Oysa güvenli gelecek ancak tarihten dersler çıkarmayı başarmakla sağlanabilir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!