Kıyı dolgusu için izinler alındı mı?
Coşkun Özbucak

Kıyı dolgusu için izinler alındı mı?

Bu içerik 807 kez okundu.
Reklam

Sayın Enver Yılmaz 13 maddelik bir açıklama ile projesinden söz ediyor ama dolgu çalışmasının izninin olduğunu bir türlü söyleyemiyor. Tartışılan ana konu bu! Yoksa dolgu ile yapılacak çalışmanın olumlu-olumsuz etkilerinin olacağıyla ilgili değerlendirilme sonraki iş. Sayın Yılmaz, önce dolgunun ruhsatlı, Bakanlıklardan gerekli izinlerin alındığını söyleyebilmelidir. Deniz dolgusu ‘ben yaptım oldu’ ile olmuyor. Dolgu, yasal zorunluluklar yerine getirildikten sonra yapılır. Kamuoyuna duyurduğu 13 maddelik açıklamasında bu konuya değinmiyor!
Sosyal paylaşım sitelerinde bu konuda bilen de bilmeyen de bir şeyler yazıyor, ‘suçlamalarda’ bulunuyorlar. Altınordu’daki kıyı dolgusu konusunda bunu çok iyi gördük. Kıyı dolgusu ‘hukuksuzluğun’, ‘izinsiz çalışmanın’ en belirgin örneği olarak kayıtlara geçti. Tartışılan, dolgunun iyi ya da kötü oluşu değil (öncelik olarak); izinsiz dolgu çalışmasının yapılması.
Bu tartışmalar sürerken kaçak çalışmaya karşı direnenleri karalama kampanyası da geliştirilmek isteniyor. Sosyal paylaşım sitelerinde ‘ağzı olan’ konuşuyor. Örneğin bir tanesini yazayım: “ (ANEMON OTELİ VS. )Bunu orada bulunanların tabirince Rantcılar yaparken yaptırılırken çadır kuranlar eylem yapanlar güya çevreciler yeşilciler orduda neredeydiniz…” (Yazım yanlışlarını düzeltmedim.)
Şu bilinsin ki, kıyı dolgusuna karşı olanlar, Anemon Otel’e de karşı sesini yükseltti ama engel olamadı. Ancak bugün kıyı dolgusuna karşı çıkanların içinde Anemon Otel’e karşı çıkmayan ya da çıkamayanlar da var. Bu da doğru! Peki, bu eleştirenler, hangi yanlışa karşı çıktılar? Anemon Otel yapılırken ya da başka bir yanlış yapılırken kendileri neredeydi? Anemon Otel’e araziyi veren Özel İdare idi. Özel İdare’de kimler egemendi? Yine otele ruhsat verilirken Belediye Meclisinde karşı çıkan olmadı. Yalnızca tepkiler nedeniyle ‘muhalefet olsun diye’ AK Parti Meclis üyeleri, ek olarak verilen kat için aleyhte oy kullandılar. Yani otelin kendisine değil!
Bunların hepsini bir kenara atalım! Geçmişte yanlış yapılabilir, duyarsızlık olmuş olabilir. Bugün duyarlı olmak mı suç oldu? Şu eleştiriye katılırım: Yalnızca particilik üzerinden eleştiri yapılıyorsa yanlıştır. Yine somut örnek vermek gerekirse: Ordu Büyükşehir Belediyesi binası olarak kullanılan binanın yapılmamasını isteyenlerin içinde olanlardan bugün kıyı dolgusuna da karşı mücadele edenler var. Bu da biliniyor ama amaç algı yanılması yaratmak!
Yaşanmamış olayları, yaşanmış gibi ele alalım: Anemon Otel’in, Ordu Belediyesi binasının yapımına karşı çıkılmamış olunsun! Böyle oldu diye projesiz, izinsiz yapılan kıyı dolgusuna ses çıkarılması nasıl eleştirilebilir? Hukuksuzluğa göz mü yumulsun? Anemon Otel ve Belediye Binası ‘yasal yollarla’ yapıldı (yasal yolla da yapılmış olsa yine de yapılması yanlış) ama deniz dolgusunun hiçbir yasal dayanağı yok!
Tartışırken, değerlendirme yaparken ‘gerçekler’ üzerinden hareket etmek gerekir. Yoksa kafayı taşa vurmaktan kurtulamazsınız!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
"İYİ BİR EKİBİMİZ VAR"