Ortak konularda mücadele birliği!
Coşkun Özbucak

Ortak konularda mücadele birliği!

Bu içerik 2808 kez okundu.
Reklam

Yaşam çelişkilerle sürüyor. Herkesin aynı düşüncede olması, aynı tavırları geliştirmesi düşünülemez. Herkesin kendine göre değerleri, kendine göre ‘doğruları’ vardır. Farklılıklar normaldir.

Farklılıklar normal de ortaklıklar neden normal karşılanmıyor? Bir sorun tartışılırken ‘aynı şeyleri’ söyleyebiliyoruz ama ortaklaşmamak için kırk dereden su taşıyarak farklılıklarımızı öne çıkarıyoruz.

Bir olumsuzluk karşısında sözde ‘duyarlılık’ göstererek ‘ben yaptım’ anlayışı ile acele biçimde bir şeyler yapılmak isteniyor. Ama ‘hayal kırıklığı’ yaşanıyor. Çünkü altyapısı oluşturulmadan aceleye getirilen ‘çağrılarla’ iş yapılmak isteniyor. Sonunda çağrı yapanın da, çağrıya katılması gerekenin de motivasyonu düşüyor. Birlikte iş yapamıyoruz.

Farklılıklarımız arka sayfaya, ortak noktalarımız ön sayfaya yazmayı beceremiyoruz. Hatta birbirimizi anlamak da istemiyoruz. ‘Ben yaptım’ demek bu kadar mı önemli? Başarılı olmaktan daha önemli ne olabilir ki? Bencilce ve grupçu davranıyoruz.

Ortak noktalarda iş yapmak, farklılıklarımızı unutmak anlamına gelmez. Farklılıklarımız üzerinden tartışmayı sürdüreceğiz ama ortak noktalarımızı gölgelemeden. Başarı ancak bu yolla elde edilir.

Türkiye’nin gündemi yoğun, demokratikleşme ve hak kayıpları konusunda belirleyici sıkıntılar var. Taşeronlaştırma, işsizlik, iş güvencesinin ortadan kaldırılması, laiklik, kadın hakleri, taciz ve tecavüz olayları, işçi ve emekçilerin sorunları, tarım-fındık konusunda ürüne ve emeğe sahip çıkma, inanç ve kimlik üzerindeki baskılar, savaş, operasyonlar, bombalar, can güvenliği… Saymakla bitmiyor sorunlar. 1 Mayıs bunların dillendirildiği ve sorunlara karşı ortak ses yükseltmenin yeri olduğuna göre ayrı ayrı 1 Mayıs yapmanın mantığı nedir?

Karşılıklı değerlendirmelerde birinin ‘ günahı’ fazla mutlaka ama bu işçi ve emekçileri yan yana getirmenin gerekçesi olamaz. Hele Türkiye’de karanlığın egemen hala geldiği günümüzde…

1 Mayıs’a katılmak bir zorunluluk. Hak mücadelesinin başarısı, ülkenin geleceği için ortak mücadele gerekiyor. Dediğim gibi farklılıkları kaşımadan… Hatası olanın da ‘özeleştiri’ vermesi de erdemliliktir ayrıca.

1 Mayıs’ta yan yana gelmeyip ayrı ayrı eylemler yapanlar da ‘suçlu’ ama 1 Mayıs’a çeşitli gerekçelere katılmama kararı alan sendikalar, kuruluşlar daha fazla suçlu. 1 Mayıs işçi ve emekçilerin birlik, dayanışma ve mücadele günü. Günün görevlerinden kaçmak, hak ve özgürlükler mücadelesinden kaçmak anlamı taşır.

Haydi, 1 Mayıs’a…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!