Kim demiş?
Coşkun Özbucak

Kim demiş?

Bu içerik 2383 kez okundu.
Reklam

Ortalıkta bir söylenti dolaşır. Çiftlik satılırmış! Çiftlikte bulunan hayvanlar arasında aslı var mı, yok mu diye sorgulamadan ‘iddialar’ havalarda uçuşmaya başlar.

Söylentinin kaynağı belli değildir. Tartışmalar o kadar büyür ki, hayvanlar üç gruba bölünürler. Bir grup, horozun; diğer grup, köpeğin; küçük bir grup da koyunun dediğine inanarak bir araya gelirler. Bir süre sonra ‘ sözün içeriğinden’ çok ‘kimin söylediği’ belirleyici olur. Kimin haklı olduğu konusunda ateşli tartışmalar başlar. Tartışma öyle bir seviyeye gelir ki, gruplar birbirini ‘çiftliği bölmekle’ suçlarlar! Artık gruplar kendi içlerine kapanırlar ve diğer grupların söylediklerinin ‘yalan’ olduğu iddiasıyla dinlemezler. Çiftlikte yaşayanlar horozcular, köpekçiler ve koyuncular diye ayrışırlar.

Günlük yaşam, normal olarak devam ederken, ‘çiftliğin satılacak’ olduğunu üzerine tartışma büyütülür ve çiftlikteki günlük yaşam bu tartışmayla yönlendirilir! Grupların birbirinin söylediklerine kulaklarını kapatmaları çiftlik sahibinin işini kolaylaştırır ama gruplar bunun farkına varamazlar. Artık çiftlik sahibi gündelik yaşamı yönlendirmenin yolunu bulmuştur. Ortaya bir ‘laf’’ attırır, gruplar balıklama dalarak kendilerini yakından ilgilendiren sorunları konuşamaz olurlar!

Çiftlikteki tüm hayvanların yemleri azaltılır ama her grup bu azalmanın kendisi dışındaki gruplardan kaynaklandığına inandırılır. Suçlu bulunmuştur! Suçlu, diğer gruplardır! Çiftlik sahibi tüm hayvanların yemlerini azaltır ama ortaya attığı ‘gerekçe’ ile çiftlikte bir araya gelmesi gerekenleri bölerek ‘yönetmenin’ keyfini çıkarır.

Çiftlik sahibi, hayvanlara az yem vererek hak ihlali yaptığı halde, zeytinyağı gibi suyun üzerine çıkar! Yönetme becerisi de böyle oluyor demek… Böl ve yönet!

Çiftlikte üç grup dışında küçük küçük gruplar ve tek tek davrananlar da var. Bunlar çiftlik sahibinin yaptıklarını görüyorlar; anlatıyorlar ama inanan olmuyor! Çünkü öyle bir algı yerleşmiş ki, ne söylendiği değil, kimin söylediği önemli hale gelmiş!

Çiftlik sahibi, söylediklerine inanmayan ve karşı çıkanları ‘suçlayarak’ sustururken; kendi yandaşı, yanlış bir şey söylediğinde ‘ağzını kapatamayız ya, kendi düşüncesini söylüyor’ der. Ama başkalarının ‘kendi düşüncelerini söylemesini’ tepkiyle karşılar!

Çiftlikte ‘ne söylendiği değil, kimin söylediği önemli’ anlayışının egemen kılınmasıyla yönetmek de kolay olur!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!