Çevre mi dediniz?
Coşkun Özbucak

Çevre mi dediniz?

Bu içerik 779 kez okundu.
Reklam

Kurul’da arkeolojik kazı yeniden başlamış! Bu haberi okuyunca hem sevindim hem de üzüldüm. Derler ya ‘içi beni, dışı seni yakar’ diye, bu da böyle bir şey. Kurul’da kazı var ama ‘alttan oyan kazı da’ durmadan devam ediyor!

Kurul, Ordu’nun tarihi zenginliği; değerlendirilmek istenmesi herkesi sevindirir. Tarihi kaynakların ve dokunun korunması için yapılan harcamaları gözümüz görmez. Yeter ki, korumayı başarabilelim!

Kurul’un üstünde kazı ile tarih gün ışığına çıkarılırken; alttan taş ocağı ile temeline ‘dinamit’ atılıyor. Kim nasıl izin verir böyle bir işletmeye akıl erdirmek zor. Yani içi beni, dışı seni yakıyor! Kurul’da tarih ortaya çıkarken, alttan alta taş ocağıyla yok ediliyor!

*****

HES’ler konusunda bilgi sahibi olmayan kalmadı. Dereler kuruyor; sular borulara, kanallara hapsedildi.

Altınordu kıyı dolgusu ise evlere şenlik! Karmaşa sürüyor, algı yanılması ise hala var. Deniz dolgusu ile yapılacak olanın güzel ya da çirkin olacağı konusunda bir görüş söyleme olanağı yok. Bilgisayarda yapılmış çizimle proje var deniyor. Projesiz deniz dolgusu yapılıyor. Asıl tartışılan bu. Böyle bir çalışma onaylanıyor mu? Yanıt aranan soru bu.

*****

Nükleer Santraller için yeni hazırlık var. Torba Yasa içine bugün yarın atılır. Nükleer Santral yapılacak yerlerde ‘kıyı kanunu’ ve ‘zeytin kanunu’ geçerli olmayacakmış. Yani kıyılar da zeytinlikler de yok edilebilir. Böyle yasa değişikliği ‘düşman başına’ denir! Böyle bir zararı verenler nasıl nitelenmeli acaba?

*****

Bitmedi… Torba Yasa’ya daha neler atılacak bakalım: Yenilebilir enerji kaynağı olarak belirlenen özel mülkiyetlere ‘ acele kamulaştırma’ ile el konulacak. Askeri yasak bölgeler, TSK’ye ait arazilerde Kıyı Yasası’nın sınırlayıcı hükümleri uygulanmayacak. Yani talan ve yıkım projelerinin önünde var olan engeller bir bir ortadan kaldırılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, ‘kılçıksız yatırım imkanı’ olarak nitelediği bu değişiklerle kimlere ‘kılçıksız’ lokma sunduğu ortaya çıkıyor.

*****

Bu durumda ‘Çevre mi dediniz?’ şaşkınlığını yeniden vurgulamak da yarar var. Yasalardaki ‘çevreyi koruyucu’ maddeler birer birer ortadan kaldırılıyor. Yarın için elle tutulabilecek (yaşanacak) toprak kalmayacak.

Artık elde ‘hava’ kaldı. Yakında o da pazarlanırsa şaşırmayalım!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
"İYİ BİR EKİBİMİZ VAR"