Siz ne yaparsınız?
Coşkun Özbucak

Siz ne yaparsınız?

Bu içerik 2785 kez okundu.
Reklam

AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, memleketine geldiğinde ‘gövde gösterisi’ ile karşılandı ama yaptığı açıklama kendisini karşılamaya gelen fındık üreticilerini hiç de memnun etmedi!
Milletvekili Canikli yaptığı açıklamada fındık üreticilerine ‘fırça’ çekip, fındıkta müdahale olmayacağını belirtti. “ Fındığı elinizde tutmasaydınız!” dedi. Ticaretin gereği yaşanıyormuş!
Bir milletvekilinin (Hem de Hükümet milletvekili) üreticilerin (başka kesimler de olabilir) mağduriyeti karşısında sorumluluk hissetmemesinin en somut açıklamasıyla karşılaştık.
Aslında bu açıklama ‘oyalama taktiğinin de’ sonuna gelindiğinin kanıtı oldu. Trabzon’da başlayan süreç böylece bitti. “TMO fındık alacak; Tarım Kredi Kooperatifi fındık alacak” dendi ama hepsi boş çıktı. Süreç sonunda üreticiye gerçeği gösterdi.
Canikli’nin açıklaması ‘son karar’ oldu. Bundan sonra ‘yetkili’ olan birinin açıklamasının inandırıcılığı yok. Çünkü Canikli’den çok daha etkin ve yetkin ağızlardan ‘boş vaatler’ duyuldu. Şimdi soruyoruz: Ülkeyi yönetenler fındık üreticilerinin sıkıntıların giderme konusunda sorumluluk sahibi değil mi? ‘Siz ne yapıyorsunuz?’ denmez mi?
Bu kadar basit: Fındığı elinizde tutmasaydınız! Şimdi cezasını çekin mi denmek isteniyor? Ben başka anlam çıkarmadım. Milletvekilleri sanki farklı partilerden ya da başka ülkelerdeki fındık politikalarıyla ilgileniyorlar. Aynı partinin milletvekilleri farklı fındık politikası açıklamasını nasıl yapabiliyorlar? Anlaşarak ‘iyi polis, kötü polis’ oyununu mu oynuyorlar?
Bu açıklama ile Hükümetin fındık politikasının ‘serbest piyasa’ anlayışıyla devam edeceği anlaşıldı. Varsa da yoksa da ‘serbest piyasa’ kuralı…
Var olan yasalara göre (devlet desteğinin olmaması ve serbest piyasa kuralı) fındık politikası devam edecek hatta yeni düzenlemelerle ‘sözleşmeli tarım’ uygulamalarına geçiş hızlandırılacak. Şimdi asıl soruya geliyoruz. Bu gidişten olumsuz etkilenen fındık üreticisi ne yapacak? Yine ‘bekleyen’ mi olacak yoksa ürününe, emeğine sahip çıkma adına kendi çıkarına göre adım mı atacak?
Fındık politikasının geleceğini belirleyecek olan üreticinin tutumudur. Fındık ürünü üzerinden ticaret yapanların niyeti konumları gereği daha çok kazanmak. Üreticinin görevi de ürününün ve emeğinin karşılığını almak. Süreç bu çelişki üzerinden devam ediyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!