4/5/6 Mayıs
Coşkun Özbucak

4/5/6 Mayıs

Bu içerik 2459 kez okundu.
Reklam

4 Mayıs 1985 Fikri Sönmez’in ölüm yıldönümü…
5 Mayıs 2011 Halit Çelenk’in ölüm yıldönümü…
6 Mayıs 1972 Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamının yıldönümü…
Peş peşe gelen tarihler… Denizlerden Fikrilere ve geleceğe…
Tarih yargılayıcı. Dünün değerlendirmeleri bugün geçerliliğini yitirdi. Denizler, Yusuflar, Hüseyinler, Fikriler çoğaldı; ölümlerine neden olanlar, öldürenler unutuldu ama onlar yaşamaya devam ediyorlar.
Hepsi yaşamımızda örnek olacak kişilikler…
Kişileri herkes istediği gibi değerlendirebilir ama çarpıtamaz! Olumsuz değerlendirmeler ‘doğaldır’ çünkü nereden baktığınız önemli. Ancak ‘çarpıtma’ kabul edilemez.
Fikri Sönmez’i beğenmeyenler olabilir. Çünkü o çamur deryası bir ilçeyi halkla birlikte yeniden kurdu. Karaborsa, tefecilik, faizcilik yok edildi. Rahatsız olanların sevmemesi de normal!
Halit Çelenk’i de sevmeyenler olur. Çünkü çıkar gözetmeden ‘çocuklarını’ korumak için gece gündüz didindi. Yani ‘vatan hainlerini’ korumak suçunu işledi. Ama ne tesadüftür ki, Halit Çelenk, 6 Mayıs’ta idam edilen çocuklarına 5 Mayıs’ta kavuştu. Halit Çelenk’in cenaze töreni ile ‘çocuklarını’ anma günü birleşti.
6 Mayıs sabahı ‘hayat durdu’, yürekler dağlandı. Tüm uğraşlara rağmen idamlar durdurulamadı ve Üç Fidan idam edildi. İdam kararını verenerin ve celladın adını anımsayan var mı? Ülkenin her karış toprağında Denizler, Yusuflar, Hüseyinler yeniden doğmaya başladı. Ölümsüzlük böyle bir şey…
Denizleri de sevmeyenler var. Normaldir! Ama çarpıtma en tehlikelisi…
Deniz Gezmiş’i sahiplenirken aslını inkar etmemeli. Her bireyin bilgilenme süreci vardır. Etkilenmeleri de doğaldır. Ama ‘kimlik’ oluştuktan sonrası süreç kişiye niteliğini verir. Son nefesindeki haykırış belirleyicidir.
Bunları vurgulamamın nedeni, gençliğe Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını yanlış ve eksik tanıtmaları. Denizleri bugünün bilgi birikimine göre değerlendirmeyeceğiz. Onların yaşadıkları süreci göz ardı etmeden hakkını vereceğiz. Her şeyden önce Deniz Gezmiş ve arkadaşları sosyalist kimliğe sahiptiler. Denizleri mücadelenin ilk evrelerindeki düşünceleriyle tanıtmak yanlıştır. O dönemdeki yorumları ve pratikleri tartışılabilir ama olmadıkları-savunmadıkları bir kimlikle tanıtılamazlar.
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam sehpasındaki haykırışlarının içeriği iyi anlaşılmalı. Hele ulusalcı-milliyetçi çizginin yanından hiç geçmedi onlar. Pek bilinmeyen bir gerçek de Hüseyin İnan’ın teorik birikimli lider oluşu.
4/5/6 Mayıs’ta kaybettiğimiz değerlerimizi iyi tanıyalım, tanıtalım… Onların halka inançları, kararlılıkları, özverileri bugün için yaşatılması gereken en önemli değerlerdir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!