“Olmadı, değiştir!”
Coşkun Özbucak

“Olmadı, değiştir!”

Bu içerik 1800 kez okundu.
Reklam

Deneme – yanılma ile doğruyu bulma yöntemi olağan mı? Ya da başka bir soru: Deneme yanılma yolu ile doğruyu kim-kimler bulmaya çalışır?

Yapboz oyunu oynuyoruz sanki… Eğitimden sağlığa, yargıdan çevreye kadar her konuda deneme-yanılma yöntemi kullanılıyor.

Çevre mücadelesi verenler yakından biliyor ki, halkın yaşam alanlarını koruma bakımından elde ettikleri her kazanım sonrası yeni yönetmelik, yasa çıkarılıyor. Oysa en geniş kesimlerin tartışmaları sonrası ‘kalıcı’ bir düzenleme yapılması gerekmez mi?

Eğitim evlere şenlik! Bırakın hükümet ya da Bakan değişikliğini, artık aynı Bakan döneminde birkaç kez eğitim uygulamalarında değişiklik yapılıyor. Oysa en geniş kesimlerin tartışmaları sonrası ‘kalıcı’ bir düzenleme yapılması gerekmez mi?

Sağlıkta hastalar ‘müşteri’ oldu. Ünye’de bir Aile Sağlığı Merkezi açılışında Ünye Kaymakamı doktorlara seslenerek “Burası sosyete yeri, burada dikkatli olun müşterileriniz üst düzeydedir.” demiş. Burada ‘sosyete’ vurgusu ayrı tartışma konusu ama Kaymakam artık ‘hasta’ döneminin bittiğini, ‘müşteri’ döneminin başladığını açıktan söyleyebiliyor! Sağlık politikaları da tek elden planlanıyor. Oysa en geniş kesimlerin tartışmaları sonrası ‘kalıcı’ bir düzenleme yapılması gerekmez mi?

Yargıda da aynı süreç devam ediyor. Hükümetin yaklaşık 14 yıllık döneminde yargı konusunda yaptığı değişiklikler sayılmakla bitmez. Hele son 2 – 3 yılda yapılanlar ‘son’ iddiasıyla gerçekleştirildi. Yargıdaki ‘vesayet’ kaldırılmıştı! Nedense yeni yargı paketi hazırlanmış.

Yargıda da ‘deneme yanılma yöntemi’ kullanılıyor. Bir düzenleme yapılıyor, bir zaman sonra ‘istenilenlerin elde edilmediği’ görülüyor, hemen yeni değişiklik gündeme getiriliyor. Yargı konusunda toplumsal gereksinim ve uluslararası deneyimler mi dikkate alınacak yoksa kişisel ya da grupsal çıkarlar mı? Yanıtlanması gereken soru bu.

Danıştay ve Yargıtay’da daireler ve yargıç sayıları yeni düzenlenmişti. Şimdi yeniden ‘daire’ ve ‘yargıç’ sayısında değişikliklerin yanında yeni bir mahkeme daha kuruluyor. Bunun adı da ‘İstinaf Mahkemeleri’ oluyor.

Yeni sistemle yargıçların tüm görevleri bitmiş olacağından yeni görevlendirme ile yargıya yeni düzen verilmek isteniyor. Değiştirilmek istenen yargı sistemini de yeni düzenleme yapmak isteyenler ‘yasalaştırmıştı’. Olmadı, değiştirelim diyorlar. Oysa en geniş kesimlerin tartışmaları sonrası ‘kalıcı’ bir düzenleme yapılması gerekmez mi?

Yeni kurulacak hükümetin ilk görevi, yargı sisteminde değişiklik yapmak. Bu değişikliğin Davutoğlu’nun ‘zorunlu’ olarak görevi bırakmasıyla bağlantısının olup olmadığı yakında ortaya çıkar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!