OLAYLAR ve YORUMLAR
Coşkun Özbucak

OLAYLAR ve YORUMLAR

Bu içerik 2853 kez okundu.
Reklam

İnsanlar inandığı gibi mi yaşıyor, yoksa ‘istenilen’ gibi mi yaşıyor anlamak hiç de zor değil… Biraz dikkat her şeyi çıplaklığıyla ortaya seriyor!

*****

Söz ağızdan bir kere çıkar! Yapılan bir iş için amacın ne olduğuyla ilgili değerlendirme bir kez yapıldıktan sonra, ilerleyen süreçte tartışmalar-değerlendirmeler geliştikçe ‘yeni’ amaçlar ileri sürülemez. Sürülürse yapılan işin başka amaçları olduğu anlaşılır.

*****

Halk arasında ‘mangalda kül bırakmaz’ sözü yaygındır. Konuşur, çok bilir ama uygulamaya gelince ortalıkta gözükmez. Buna bir anlamda ‘bilgiç’ de denir! Hatta eksiğini kapatmaya çalışan ‘tembel ve korkak’ bir kişiliğin olduğu daha iyi ortaya çıkar.

*****

Siyasette ‘yolunu şaşıranlar’ yalnız kalıyor. Siyasette güncel konularda yapılan değerlendirmeler genel bakışı değiştirmez. Siyasette çeşitli yollar var. Bu yollar arasında ‘ana’ yataklar vardır ki, yan yollar da buraya akar. Bir yan kolda bulunan diğer bir yan kola geçebilir. Nasılsa ‘ana’ yatak ortak. Farklılıklar ‘temel’ konularda değildir. Ama ‘ana’ yataktan başka bir ‘ana’ yatağa geçildiğinde iş değişir. Eski ‘ana’ yataktakiler geçene tepkilidir. Yeniler ise mutludur. Yarın yeni ‘ana’ yataktan da ayrıldığında gidecek ‘ana’ yatak bulamaz ve kurumaya mahkum olur. Yani yok olur! Örneklerini her dönem görebiliyoruz!

*****

Bencilliği kendimize dokundurmayız ama öncelikle de kendimizi düşünmeyi ihmal etmeyiz. Kendi başımız sıkıştığında çevremizdekilerin ‘yardım-destek’ konusunda sıraya girmelerini bekleriz. Hatta ‘yardım-destek’ sözünü ‘biraz sonra’ gerçekleştireceğini söyleyenleri bile suçlarız. Ancak, bizden ‘yardım-destek’ bekleyenleri de ‘görmezlikten’ gelmeyi başarırız. Bize yardım etmeyeni ‘bencillikle’ suçlarız ama kendi bencilliğimizi görmek istemeyiz.

*****

“Hukuk herkese gerekli” deriz! Deriz de yine de hukuksuzluğu, hukuka egemen kılarız. Anayasa, yasa, yönetmelik toplumsal yaşama biçim veren ‘yazlı kurallar’ oluyor. Haklılık buna göre belirleniyor. Bazen ‘suç’ işlemek de kolay oluyor. Hukuksuzluğa- yasa dışılığa karşı ‘meşru hakkı’ kullananlar ‘suçlu’ olabiliyor. Bu gibi durumlara, kamu yöneticilerinin yaptığı hukuksuzluklarda daha çok karşılaşıyoruz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!