Karşı olmak!
Coşkun Özbucak

Karşı olmak!

Bu içerik 2802 kez okundu.
Reklam

Karşı olma biçimi anlamsızlaşmaya başladı. Karşı çıkışlarda ‘bilinçli olmak’ gerekirken ‘körü körüne’ tutum geliştirmek de moda oldu.

Bu konuda somut örneklerle birkaç soru yönelteyim:

‘Başkanlık sistemine’ taraftar olanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi diye mi yoksa Başkanlık sistemi konusunda gerekli araştırma yaparak mı karar verdiler?

‘Başkanlık sistemine’ karşı olanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Başkan’ olmasını engellemek için mi yoksa araştırarak Başkanlık sisteminin demokrasiyle çeliştiğine inandığı için mi karşı çıkıyorlar?

‘Sosyalist-komünist düşünceye’ karşı çıkanlar, araştırıp insanlık için kötü olduğuna karar verdikleri için mi karşı çıkıyorlar yoksa ‘inandıkları’ birinin kötü demesi nedeniyle mi karşı çıkıyorlar?

‘Sosyalist- komünist düşünceyi’ benimseyenler, araştırarak mı işçi ve emekçilerin kurtuluşunun bu düşünce sistemiyle sağlanacağına inandılar?

Destekledikleri bir düşünce dışında olan bir düşüncenin kitaplarından, yayınlarından okuyup kendi düşüncelerinin doğruluğuna öyle mi karar verdiler yoksa başkalarının anlatımıyla mı karar verdiler?

Bir inanç grubundan bir kişi, başka bir inanç grubunu ret ederken okuyup, araştırarak mı karar veriyor yoksa geleneklere uyarak büyüklerinden duyduklarıyla mı karar veriyor?

Bir ülke içinde yaşayan insanların birbirini ‘düşmanlaştırması’, tartışmadan uzaklaşarak şiddetle susturması bilinçli bir tercih mi yoksa yönlendirme ve kullanmayla mı ilgili?

‘Vatan haini’ suçlamasının ayracı nedir? Bu nitelemeyi yapan, kendinin ‘vatan’ için ne yaptığını sorguluyor mu?

‘Vatan, bayrak’ sözcüklerini çok kullanıp ‘vatansever, bayrak sever’ mi olunuyor? Vatan ve bayrak sevgisi ‘bağımsızlık’ kavramıyla bir bütün olarak ele alınıp emperyalizme karşı olmaktan geçmiyor mu? Bugün emperyalizm deyinde akla ABD, AB, Rusya… gibi ülkeler gelmiyor mu?

‘Milliyetçilik’ vatanseverlik olarak ele alanlar, özelleştirme ile kamu kaynakları yerli-yabancı tekellere satılırken karşı çıkması gerekmez miydi?

‘Sağcı-solcu’ olurken karşıt düşüncenin ne dediğini araştırarak mı taraf olundu? Taraf olduktan sonra da olsa ‘karşı’ tarafın yayınlarından okundu mu?

Sorular çoğaltılabilir. Çelişkili tutumlar o kadar çok ki, yazmakla bitmez. Karşı çıkarken ya da desteklerken kendimizi ‘edilgen’ hale getirip başkalarının söyledikleriyle, değerlendirmeleriyle şekillendirmemeliyiz. Bilerek karar vermeli, taraf olmalıyız. Yoksa kişiliğimiz ayaklar altında ezilmekten kurtulamaz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!