HUKUK HERKESE GEREKLİ…
Coşkun Özbucak

HUKUK HERKESE GEREKLİ…

Bu içerik 2414 kez okundu.
Reklam

“Hukuk herkese gerekli” sözünü kullanmayan yok ama yine de hukuku kendi çıkarına göre yorumlamaktan da geri durulmuyor.

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyesi olarak katıldığım HES, taş ocağı, maden konularını kapsayan dava sayısının kaç adet olduğunu anımsanıyorum. Sayma olanağım da olmadı! Mahkemelerde hukukçuların (şirket ya da kurum avukatlarının) çırpınışlarını yakından gördüm. Bu hukukçulardan Bakanlık yazılarının hukuk karşısında ‘üstün’ olduğu vurgularına da tanık oldum!

İki konudan söz edeceğim.

Biri birkaç kez ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının bozulmasından sonra Ordu Valilik Makamının ‘ÇED Gereklidir’ kararı vermesi önemli bir gelişme oldu. Kumru’da bir mahallede taş ocağı için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilir. Açılan dava sonunda yargı, ruhsat alanı ile ÇED alanı arasındaki farklılığın bir çelişkili bir oyun olduğunu görür ve ‘ÇED Gereli Değildir’ kararını bozar. Şirket yeniden ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı çıkarır. Bu da yargı sonucu bozulur. Şirket bir kez daha ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı çıkarmak ister ama bu kez ‘ÇED Gereklidir’ kararı verilir. Valilik (Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü) bozulan kararlar nedeniyle önemli bir adım atmış olur ve ÇED sürecinde yalnızca işletme yapılacak yerlerin değil, ruhsat alanının belirleyici olduğu konusunda karar verir. Doğru da yapar.

İkinci olay da yine özü aynı olan Danıştay kararıdır. ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) konusunda Danıştay çok önemli karar verdi. HES, taş ocakları, maden gibi yaşam alanlarını yok eden çalışmalarda şirketler ‘kurnazlık’ yapmaya çalışırlar. Ruhsat aldıkları alan örneğin 100 dönümse, ÇED için en fazla 24 dönüm için başvuru yaparlar. (25 dönüm ve üzeri için ÇED Gerekli Değildir kararı verilemiyor.) Mahkeme şirketin 100 dönüm üzerinde çalışma yapacağını bildiği için 100 dönüm için ÇED çalışmasının yapılması gerektiği üzerine karar verdi. Şirket 100 dönümlük arazide ÇED Gerekli Değildir kararını parça parça almayı kolay yol olarak seçiyor. Çünkü 100 dönüm zerinden ÇED almak, hem uzun zamanı alıyor hem de masraflı. Kolay ve ucuz yol varken diğer yola gerek var mı? (!)

Mahkemelerde Danıştay kararlarına karşı Bakanlık ya da müdürlük yazıları alternatif olarak da gösterilebiliyor. Hukuk herkese gerekli. Kamu çıkarı önemli. Çıkarlar değerlendirilirken halkın çıkarı önceliklidir. Halk zarar görüyorsa yasalar halkın çıkarların korumalı. Yasalara ‘arkadan dolanarak’ yorum yapmak, işi zora sokmaktır.

Karadeniz Bölgesi’nde yaşam alanlarına yönelik saldırılar çoğaldı. Sessiz kalmak, ‘karar alınmış yapılacak bir şey yok’, demek şirketlerin işine yarar. Öncelik halkın çıkarları. Bu nedenle de ısrarla yaşam alanlarını korumaya yönelik çabaları sürdürmek gerekiyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!