Başarının ölçüsü nedir?
Coşkun Özbucak

Başarının ölçüsü nedir?

Bu içerik 1020 kez okundu.
Reklam

Başarılı olmak hepimizin öncelikli isteği. Başarısız olma ya da gözükme durumunu düşünmek bile istemeyiz! Ancak başarı da başarısızlık da yaşamın bir gerçeği.
Öğrencilerden iş girişiminde bulunana, sporcudan siyasi mücadeleye kadar yaşamın her alanında başarı ve başarısızlık yan yana gider. Önemli olan başarı ve başarısızlığa bakış biçimimiz. Kimi durumlarda yerinde saymak bile ‘başarı’ olarak değerlendirilir.
Sınıf geçmek başarıdır ama kimi öğrenciye göre de ‘teşekkür’, ‘takdir’ belgesi alarak sınıf geçmek başarıdır. Burada başarıyı belirleyen kişinin kendine ait olan ‘seviyesidir’. Takdir alan öğrenciye göre ‘belge alamadan’ sınıf geçen başarılı değildir ama bütünlemeye kalan öğrenciye göre de belgesiz sınıf geçen başarılıdır.
Hangi alanda olursa olsun ‘başarıyı’ yalnızca kazanma olarak değerlendirmemek gerekir. Bazen bir futbol maçında beraberlik de bir farklı yenilgi de başarıdır. Bunu ‘güçler’ dengesine göre değerlendirmek daha doğrudur.
Başarıya verdiğimiz anlam kendi değer yargılarımızı, mücadelemizi, kararlılığımızı da yakından etkiler. Başarısız ruh hali, moral bozukluğunun egemen olmasını sağlar ki, başarılı olma şansını tümden ortadan kaldırmış oluruz. O nedenle, kendimize güvenerek, inanarak ‘başarıya’ odaklanmalıyız ama başarıyı yalnızca ‘kazanmakla’ sınırlamadan.
‘Güçlü’ iktidarlar karşısında da genellikle umutsuz duygular oluşur. ‘Artık değişmez, yıkılmazlar.’ algısının egemen olması sağlanır. Dünya siyasi tarihine bakıldığında ‘yıkılmaz, yenilmez’ denilen devletler, ordular, iktidarlar tarihin çöplüğünde yerini aldılar. Moskova kapılarına dayanan Hitlerin, Napolyon’un, Sezar’ın, Cengiz Han’ın, Osmanlı İmparatorluğu’nun hatta ülkemizi işgal eden İngiltere, Fransa, Yunanistan güçlerinin düştüğü durumu hepimiz biliyoruz. Ama bunlar da yenilmez sanılıyorlardı.
Başarının ölçüsü ‘güç’ dengesiyle orantılıdır. Başarılı olup olunmadığını güce göre değerlendirmek zorundayız. Bazen ‘kazanmak’ başarılıdır; bazen de olduğun yerde kalabilmek… Olduğun yerde kalabilen yarın ‘kazanmayı da’ başarabilme şansını yakalar. Başarısızlık, gücün olanaklarına göre gerilere düşmektir.
Bu gerçekliklerle değerlendirdiğimizde kazanmak adına, umutsuz olmamak ve olanakları iyi değerlendirmeyi bilmek gerekir. Moral bozmaya, umutsuzluk yaymaya gerek yok.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!