Su kayıp!
Coşkun Özbucak

Su kayıp!

Bu içerik 2854 kez okundu.
Reklam

Derelerin, kaynak suların son dönemde gerçekleşen HES, maden, taş ocakları, tüneller nedeniyle zarar göreceğini sık sık yazdım. Kimi zamanlarda da ‘yetkiler’ bu gerçeği dile getirdi!

Pazartesi günü OSKİ’ye uğramıştım. Masada işimi takip ederken yan masada bir kişi telefonla görüşüyordu. (Duymamak elde değildi) Konuşan, bir mahalle (köy) azası olduğunu belirterek karşı tarafa şunları söyledi. “Köyümüzün kuyuları tünellerde yapılan çalışmalar nedeniyle kurudu. OSKİ inceleme yapacak ama köye acil olarak tankerle su götürmek gerekiyor.” Karşılıklı görüşmelerde tankerle suyun gideceği anlaşıldı.

Benim işimle azanın işi aynı anda bitti ve dışarı birlikte çıktık. Tünel çalışmalarının sularına zarar verdiğini belirtirken toprak yığmalar nedeniyle dere yatağının çok aşağılarda kaldığını söyledi.

Bu somut olay bile tehlikenin boyutunu gösteriyor. Yapılan çalışmalarda ‘etüt’ incelemesi incelikle yapılmıyor. Bir çizgi çiziliyor ve önüne ne gelirse yok ediliyor! Yol bir hizmettir, yapılmalı. Gelişmenin sonucu yola gereksinim artıyor ama iş yapılırken uzun süreli bir ‘çıkar’ planlaması yapılamıyor-yapılmıyor.

Özellikle gelecek için ‘kuraklık’, ‘susuzluk’ tehlikeleri bilim insanları tarafından sürekli dile getirilirken su kaynaklarının bilinçsizce yok edilmesi kabul edilebilir değil.

“Damlaya damlaya göl olur” yerine “Damlaya damlaya yok olur” sürecine girdik. Para kazanmayı ana iş olarak görenlerin birkaç su kuyusunun kurumasını ‘tehdit’ olarak algılamaması normaldir! Burada bir kuyu, orada bir dere, şurada bir göl derken kuruyan yerler arttıkça artıyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da HES’lerin, tünellerin suları yok ettiğini söylememiş miydi?

Ordu’da HES’ler, taşocakları, maden işletmeleri, tüneller o kadar artmaya başladı ki, her işletmenin bir kaynak suyunu kuruttuğunu düşünelim tehlikeyi daha iyi anlarız. Hele yetkililerin açıkladığı 201 maden sahasına kazma vurulmaya başlansın görün tehlikeyi…

HES’lerin zararlarını köylerde anlatmaya başladığımız ilk günden bu yana ‘atılan dinamitler, açılacak tüneller kaynak sularınızı kurutacak hatta yolunu şaşıran kaynak suları heyelanlara neden olacak’ demiştik. Pazartesi günü OSKİ’de bir telefon görüşmesi sırasında öğrendiğim tehlikeyi daha önce başka köylerde de olduğunu duymuştuk.

Sular kuruyor… Derelerdeki sular yeter sanılmasın. Onlar da HES şirketleri tarafından 49 yıllığına sahiplenildi. Almak isteyen, parasını ödemek zorunda. Yani tüm canlıların yaşamları için önem sırasına göre havadan sonra gelen su, paralı hale geldi.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!