Dokunulmazlık!
Coşkun Özbucak

Dokunulmazlık!

Bu içerik 2834 kez okundu.
Reklam

TBMM’de dokunulmazlık görüşmelerinin 1. turu tamamlandı. Sonuç, ‘Evet’ oyu, teklifi veren ve destekleyenleri memnun etmedi. Yarın 2. ve kesin oylama yapılacak. Türkiye’nin geleceğinin nasıl olacağını da belirleyecek bu oylama.
Bu sürece nasıl geldik? Dokunulmazlığın kaldırılmasını istemeyen yok ama bu dokunulmazlık görüşmesi farklı. Anayasa değişikliği yapılıyor ama dokunulmazlık ‘kürsü dokunulmazlığını da’ kapsayacak şekilde kaldırılmak isteniyor. Bundan sonra yaşanacaklar kapsam dışı kalıyor. Yani dokunulmazlık sürekli olarak kaldırılmıyor.
Dokunulmazlık görüşmelerini başka politikalardan ayrı ele almanın olanağı yok. 7 Haziran seçimlerinde beklenilen olmadığından ‘değiştirilen gündem’ sonrası 1 Kasım seçimlerinden de umulan elde edilemedi. Ortadoğu politikalarında bataklığa saplanıldı. Bu nedenle yeni süreç başlatılarak erken seçim ya da boşalan (boşaltılan) milletvekillikleri için ara seçime gitmenin hesapları yapılıyor. Hedef, Başkanlık sistemine giderken ‘engellerin’ ortadan kaldırılması. Yani en azından 330 milletvekilliği garantiye almak!
Aslına bakılırsa ‘Başkanlık sistemine hayır’ diyen CHP ve MHP dokunulmazlığın kaldırılmasına ‘evet’ oyu verdiklerinde ‘istemedikleri’ Başkanlık sisteminin yolunu açmış olacaklar. CHP ve MHP içinde yaşanan tartışmalara ve çelişkilere bakıldığında Başkanlık sistemine giden yolda sıkıntılar azalıyor! Partilerde olarak durum böyle ama halk buna izin vermeyecektir.
Milletvekillerinin ‘dokunulmazlığı’ olmamalı. Adı üzerinde ‘vekiller’ ama seçilmişler olarak kürsü dokunulmazlığına dokunulmamalı. Milletvekili her yerde (beğenelim ya da beğenmeyelim) düşüncelerini dile getirebilmelidir. Beğenmediğimiz ‘düşünceleri’ dile getirdiler diye kızıp, hop kalkıp hop oturmaya gerek yok!
Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet, yüz kızartıcı suçlar konusunda zaten dokunulmazlığın olmasını istemek ‘ayıba’ ortak olmaktır.
‘Dokunulmazlıklar’ kaldırıldığında, barış mı olacak? Ölümler duracak mı? Düşünce ve örgütlenme özgürlüğünde rahatlama mı olacak? Kadın cinayetleri, tecavüz, taciz duracak mı? İşsizlik, yoksulluk bitecek mi? Kimlikler ve inançlar özgürlüklerine mi kavuşacak? Bu soruları artırabiliriz. Bu sorulara ‘evet’ yanıtı verebileceksek Meclis’te yapılan Anayasa değişikliğine gönül rahatlığıyla ‘evet’ oyu verilebilir. ‘Hayır’ yanıtı veriliyorsa oylamada ‘hayır’ oyu vermek gerekmez mi?
Ülkenin geleceğini de yakından ilgilendiren oylamanın kesin sonucunu yarın göreceğiz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!