Kavramlar birbirine karıştı!
Coşkun Özbucak

Kavramlar birbirine karıştı!

Bu içerik 1836 kez okundu.
Reklam

Algılar, anlayışlar; doğrular, yanlışlar; güzellikler, çirkinlikler birbirine karıştı! Demokrat kim, ilerici kim belli değil! Çağdaş, halkçı, ülkesi için çaba harcayan kim, karar vermek zor!

Ülkenin ekonomik durumu ile ilgili değerlendirme yapıldığında farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Ülke aynı, rakamlar aynı ama hükümet ve destekçileri kalkınıp geliştiğimizi rakamlarla ‘kanıtlıyor’; muhalefet güçleri de ekonomik çöküntü içinde olduğumuzu yine rakamlarla ‘kanıtlıyor’.

Açıklanan istatistik bilgilere göre işsizliğin azalıp azalmadığı konusunda da anlaşamıyoruz.

Demokrasi, özgürlük var mı, yok mu diye tartışsak yine ikiye bölünüyoruz. Kimine göre ülkemiz demokrasi ve özgürlükler bakımında cennet! Kimileri de nefes bile almadığını haykırıyor.

Yargı bağımsızlığı konusunda da aynı sıkıntıyı yaşıyoruz. Yargı bağımsız deniyor ama bir bakıyoruz devletin en tepesinden başlayarak her kademede yargı kararlarına tepki var. Bir bakıyorsunuz muhalefet tepkili!

Basın özgürlüğü konusunda örnek ülkeyiz kimine göre! Kimine göre de listenin en altlarında sürünüyoruz.

Özgürlük var deniyor ama eleştiriler karşısında ‘düşmanlaştırma, ötekileştirme olağanlaştırılıyor.

Hakaret sözcüğü son dönemlerde siyasi yaşamımızda en fazla kullanılan sözcük. Biri konuşuyor, karşısındaki ‘hakaret etti’ diyor; bu sefer kendisi konuşuyor, bu kez de ilk konuşan ‘bana hakaret etti’ diyor. Hakaretler havalarda uçuşuyor.

‘Cahillikten’ söz ediliyor ama okunan gazete kitap, dergi sayısı belli.    Başkalarını cahil ilan eden de kitap, gazete, dergi okumuyor ama cahil başkası oluyor!

‘Vatan haini’ kim? Suçlamalar o kadar kolay yapılıyor ki, çamur at izi kalsın anlayışı egemen. Yani filler tepişiyor, çimenler eziliyor…

‘Laiklik’ deniyor ama tanımlama ve uygulama konusunda ortak tutum alınamıyor. Herkes kendi tarafına yontuyor.

Herkes ‘kardeşlikten’ söz ediyor ama kendisi gibi olmayanları ‘düşmanlaştırmayı da’ kolayca yapabiliyorlar.

Dokunulmazlığın kaldırılması için Anayasa’ya ek madde eklenmesi talebine, ‘Anayasa’ya aykırı ama evet diyeceğiz’ diyen bir anlayış ve demokratlık yan yana gelebiliyor!

‘Kiralık işçi yasası’ çıkarılıyor ve işçilerin lehine olduğu iddia edilebiliyor.

‘Doğrular’ yanlış; ‘yanlışlar’ doğru oluyor ülkemizde. Söylenenlerin içeriği değil, kimin söylediği üzerinden karar veriliyor. ‘Siyasetçiler de’ söylemlerini buna göre yapıyor. ‘Başarılı da’ oluyorlar. At izi, it izine karışmış! Kim haklı, haksız; kim iyi, kötü; hangisi doğru, yanlış; başarı ya da başarısızlığın ayracı ne anlaşır değil!

Yani sütün siyah olduğunu da iddia edebiliyoruz!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!