SARI ÖKÜZ ÖYKÜSÜ
Coşkun Özbucak

SARI ÖKÜZ ÖYKÜSÜ

Bu içerik 2811 kez okundu.
Reklam

Çoğumuz biliriz ‘Sarı Öküz’ öyküsünü ama yalnızca bir öykü olarak değerlendirip geçeriz. Oysa neler anlatır bizlere bu öykü!
Burada öyküyü kısaca özetleyeyim.
Aslanlar ve öküzler vardır. Aslanlar öküzleri zaman zaman saldırıları ile rahatsız ederler ama içlerinden birini alıp yeme olanağını bulamazlar. Bölgeyi terk etmeyi düşünürlerken içlerinden biri öküzleri kandırmaya yönelik düşüncesini açar. Aslanlar kaybedecekleri bir şey olamadığı için kabul ederler.
Aslan, öküzlerin liderine gidip Sarı Öküz’ün renginin farklı olduğunu söyler ve barışsever olduklarını da iddia ederek Sarı Öküz’ü verirlerse sorunun kalmayacağını söyler. Öküzler değerlendirme yaparlar ve Sarı Öküz’ü verirler. Aslanlar güzel bir ziyafet çekerler.
Bir zaman sonra yeniden acıkırlar ve yeniden öküzleri kandırırlar ve sırayla, istedikler öküzleri almaya başlarlar. Aslanlar güçlenirken öküzler güç kaybetmeye başlarlar. Sonunda Boz Öküz’le birkaç tanesi kalmış. Bakmışlar iyice azalmışlar. Biri, ‘Ne oldu bize, ne zaman kaybettik aslanlarla harbi?’ diye sormuş! Boz Öküz, gözleri nemli, ‘Sarı Öküz’ü verdiğimizde kaybettik harbi!’ demiş.
Bu öyküde aslan ve öküz kimlikleriyle anlatılanların hangi tarafların olduğu günlük yaşamımızdaki sorunlarla ilgili aldığımız yere göre değişir. Ancak en önemli ders, verilen ödünün devamının geleceğidir.
Ödün vermek, mevziden ‘bir gedik’ açılması demektir. Düşman bu ‘gedikten’ başlattığı saldırılarla son darbeyi vurmayı kolaylaştırır. Her türlü olumsuzluklara hazır olmak, atılacak adımları iyi hesaplamak gerekir. Sarı Öküz’ü verdik ki, devamının geleceğini de bilmeliyiz.
Siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel hatta sportif konular da bile ‘Sarı Öküz’ öyküsünden yararlanmak doğru yöntemdir. Zayıf gördüğümüz bir takımın atacağı bir gölü önemsememenin sonunda sahadan yenilgiyle de çıkma durumu olabilir.
Her konuda bugünü ‘sıfır’ olarak değerlendirip sil baştan düşünelim. Başlangıç noktasını ‘bugün’ olarak değerlendirelim ve hak gasplarına karşı ‘Sarı Öküz’ü’ korumanın yolunu bulalım. Ne yapılırsa yapılsın, ‘Sarı Öküz’ü kurban olarak seçtiğimizde kurbanlık sırasının kendimize de geleceğini bilelim.
‘Sarı Öküz’ öyküsüne Hitlerin saldırıları sırasında yaşanan ve dile getirilen gerçek uygun bir örnek. Papaz Martin Niemöller’in ifade ettiği gibi: “Naziler komünistleri içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim. Sosyal demokratları hapsettiklerinde sessiz kaldım; çünkü sosyal demokrat değildim. Sonra sendikacıları aldılar protesto etmedim; çünkü sendikacı değildim. Yahudileri aldıklarında protesto etmedim; çünkü Yahudi değildim. Benim için geldiklerinde, protesto edecek kimse kalmamıştı.”

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!