Parti ve demokrasi
Coşkun Özbucak

Parti ve demokrasi

Bu içerik 2773 kez okundu.
Reklam

“Demokrasi” kavramı o kadar kirletildi ki, artık demokrasiyi savunmaya gerek kalmayacak! Demokrasi sözcüğü herkesin ağzında, çok kullanıldığı için de ‘değersizleşti!’, kullanım değerini kaybetti!
İşin şakası, demokrasi yoksa yaşam da yok. Tepkim, demokrasiyi ağzından düşürmeyenlerin ‘demokrasi karşıtı’ tutumlarına. Birkaç örnekle yetineceğim. Fazlalaştırırsam bu köşe yetmez!
Parti nedir, ne işe yarar ve kime aittir? Bu sorulara yanıt vermeye çalışacağım.
Partiler temsil ettiği kesimlerin iktidarı için bir araçtır. Kimi partiler ‘millet’, ‘halk’ adına varım der ama ‘güçlülerin’ gücüne güç katmak için çabalarlar. Kimi ‘şöyle’ der ama ‘böyle’ yapar. Partiler varsa çıkar grupları da var demektir. Çıkar grubu tek olsa bir parti ya da iki parti işi götürür.
Partiler temsil ettiği grupların çıkarını korumak ve geliştirmek, iktidarını sağlamak için varsa partide eksik ya da yanlış da olur. Bu eksiklik ve yanlışlıklar parti içi demokrasiyle ortadan kaldırılır. Partide seçilen başkan da grubun ‘başkanı’ değil, sözcüsüdür. Ancak işleyiş ‘başkan’ kimliğini öne çıkarıyor.
Bir ülkenin yaşam biçiminin ‘demokratik’ olup olamadığının en iyi göstergesi, iktidar olan ya da olmayan partilerin kendi içindeki demokratikliğin olup olmamasıdır. Üç partiyi örnek verirsek: AKP’de genel başkan değişikliği Cumhurbaşkanı’nın isteği üzerine olduğu gibi, yeni başkanın kimin olacağına da yine Cumhurbaşkanı karar verdi. Yani üye ve delegeler değil! Hatta partinin MYK ve Hükümetin Bakanlar Kurulu üyeleri de aynı şekilde belirleniyor. (Resmiyette genel kurul yapılması bu gerçeği değiştirmiyor.) İkinci örnek MHP! Delegeler yeterli sayıda imza toplayarak genel kurul istedi ama Genel Başkan kabul etmedi. Olurdu, olmazdı tartışmaları, yargı kararlarındaki farklılıklar… Delege değil, genel başkan kesin karar verip belirleyici olabiliyor. Üçüncü örnek de CHP! Genel Başkan, dokunulmazlık görüşmelerinde MYK kararı olmadan, parti içi tartışma yaşanmadan ‘Anayasa’ya aykırı ama evet diyeceğiz’ diyebiliyor. Yine Dokunulmazlık oylama sonucunu Anayasa Mahkemesi’ne götürmek için imza atacak olanları partiden atarım, diyebiliyor bir genel başkan! Parti başkanın özel işyeri değil ki, işyeri olsa bile işçiyi de istediği gibi işten atamaz!
Bu gibi örnekler başka partilerde de yaşanabilir ancak bunlar basına da yansıyan canlı ve dikkat çekici örnekler. Kendi içinde demokratik kuralları işletmeyen bir parti hükümet olsa ne olacak ki, demokrasiyi sağlayacağız dese de gerçekleştirebilir mi?
Parti ve demokrasi birlikte anlam kazanır. Partide ‘Başkanlık sistemi’ varsa korkmak gerekir! Parti kolektif bir iradenin adıdır. Kararlar alttan yukarı tartışılarak alınır. Bu tartışmalarda ‘yukarının’ ufuk açıcı rol oynaması olacaktır ama ‘tek kişi’ karar organı olmamalı.
Partilerin iç işleyişi, nasıl bir ‘demokrasi’ istediklerinin de göstergesidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!