Ülkemiz gündem zengini!
Coşkun Özbucak

Ülkemiz gündem zengini!

Bu içerik 2359 kez okundu.
Reklam

Zonguldak’ta maaşları ödenmeyen işçilerin kendilerini maden işletmesinde tünele kapattıklarını ve açlık grevi yaptıklarını duymayan olmamalı ama ne yazık ki, duymayanlar (!) çoğunlukta…
İşçiler maaşlarını alamadıkları için eylem yapıyorlar. Oysa eylem, durumlarının daha iyi olması için olmalıydı. Bu eylem bile ülkenin gerçeğini açıktan gösteriyor. Ordu’da da çalıştıkları halde aylarca maaşını alamayanlar var. Hem de karlarına kar katan şirketlerde yaşanıyor bunlar.
Zonguldak Valisi işçi eylemlerini değerlendirirken ‘işgalci işçiler’ nitelemesi yapmış. Bir vali olarak işçilerin maaşlarının ödenmesi için çaba harcaması gerekirken ekmeği için direnen işçileri ‘işgalci’ olarak niteleyebiliyor. Pes doğrusu!
*****
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Ordu’ya geldi ve ‘Fındık Çalıştayı’ yaptı. Buna ‘Fındık Çalştayı’ adı verilse de fındık konulu toplantı demek daha doğru olur. Çalıştay bir sonuç çıkarmalı… Fındık konusunda çeşitli kesimlerden bilgi aldı. Sonra da salonda kendisi konuşma yaptı. Fındık konusunda ‘yasa’ gerekli demiş. Fındıkla ilgili yasalar var zaten. Söylemek istediği üretici lehine bir yasadır mutlaka ve yakın zamanda bu konuda bir çalışma göreceğiz demektir. Bir parti çalışması da böyle olur. Yasa teklifi verilir, kabul edilmezse engelleyenler teşhir edilir! Bu zamana kadar tarım-fındık üzerine çok şeyler söylediler. Bu da onlardan biri mi olacak göreceğiz.
Fındık konusunda şu an yasa da hazırlansa çoğunluk olan Hükümet (AKP) izin vermeyecektir. Çünkü onların fındık politikası, bugün uygulanan yani serbest pazar adı verilen üreticiyi yoksullaştıran politika.
*****
Ortadoğu’da ve Türkiye’de ölümler yine çoğalmaya başladı. Kan gövdeyi götürüyor ve hala devam etmesi isteniyor. Ölümlerle bu işlerin çözümlenmediğini tarih gösterdi. Ama yine de Ortadoğu’nun kan ağlamasından beslenenler var. Ortadoğu’da 100 yıl önce cetvelle çizilen sınırların zorlama sınır olduğu ve bu nedenle yeniden çizilmesi gerektiği ortaya çıktı. Şimdi yeni sınırların kimlerin istediği gibi olacağı üzerinden savaşlar devam ediyor. Mezhep, kimlik üzerinden savaşlar bu nedenle körükleniyor.
*****
Türkiye genelinde dokuz bölgede ‘Demokratik laik Türkiye ve baskılara Hayır’ mitingleri planlandı ama ikilde yasaklandı. Samsun’da da insanlar laiklik talepli mitinge katıldılar. Gerçek laikliğin inanç özgürlüğünü de güvenceye aldığının altı çizildi. Eşitlik ve demokrasi anlamına da gelen laiklikten neden bu kadar korkuluyor?
*****
“6 yaşındaki çocuklarla evlenilebileceğini’ söyleyen Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı İlahiyatçı Yazar Nurettin Yıldız’ın Ayancık ve Sinop’ta vermesi planlanın konferansın iptaline yol açan olaylardan 14 gün sonra gözaltına alınan 17 kişi 24 saat sonra serbest kaldı!
Gündemlerin hepsini yazmaya kalksak neredeyse kitap olur…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!