Yapay ev!
Coşkun Özbucak

Yapay ev!

Bu içerik 2876 kez okundu.
Reklam

25 Mayıs 2016 tarihli Evrensel gazetesinde ‘Bırakın, yuvayı kuşlar yapsın’ başlığıyla yer alan yazıyı okuyunca aklıma yaşanabilir şehir adına yapılan ‘katliamlar’ geldi.
Haber yazısında ormanlara kuşlar için yapılan ‘evlerden’ söz ediyor. Son zamanlarda rengarenk yuvalar yapılmaya başlanmış. Standartlara göre yapılmayan yuvalarda soğuk, sıcak, yağmur riskleri varmış. Kuşlar için yapılan yuvalarda kuşların doğal yaşamlarına uygunluğu değerlendirilmiyormuş. Yazıda bu nedenle de ‘bırakın, yuvaları kuşlar yapsın’ çağrısı yer alıyor.
Kuşlar kendi evlerini yaptıklarında kendi yaşam koşullarını, yumurta ve yavruların geleceği için uygunluğu biliyorlar. Ya onlara sunulan hazır evler…
Kaş yapalım derken göz çıkarılıyor! Nasıl mı? Yapılan hazır evler renkli olduğu için yırtıcı kuşların dikkatini çekermiş. Hatta metal yuvalar da yapılmaya başlanmış ve bu metal yuvalarda kuş ölüleri doluymuş!
Doğal yaşamı bozulduğunda ‘istemeyerek de olsa’ zarar verilmiş oluyor. Boşuna denmiyor ekolojik denge diye. Kuşlara iyilik yapalım derken doğal yaşam altüst ediliyor.
Kuşlar için yapılan yapay evler gibi şehirlerde de ‘güzelleştirme’ adına yapılan çirkinlikleri ve yıkımları yakından biliyoruz. Şehrin doğal dokusu bozularak ‘betonlaşma’ alışkanlık haline getirildi. Ormanlar kesiliyor, ‘eski’ evlerin yerine binalar yapılıyor. Yeşillik adına plastik ağaçlar ve çiçekler dikiliyor! Karadaki yeşillikler yok ediliyor, deniz doldurularak ‘yeşil alan’ yaratılıyor. Dereler betonlaştırılıyor, ‘süslü’ görünüm elde ediliyor… Çocuk bahçelerinin oyun araç gereçleri de plastik, zemin de! ‘Sağlam’ yapıyoruz çocuk bahçelerini ama sağlıklı mı hesaplamıyoruz!
‘Bir bilenin’ olduğu her yerde kuşlar için yapılan yapay evler gibi anlamsız projeler ortaya çıkıyor. Kuşları ve yaşam alanları rahat bırakılsa yapay evlere de gerek kalmıyor. Şehirlerde var olan doğallık bozulmasa yapay güzelleştirmelere de gerek kalmaz.
‘Ne olmuş ki, gelişmenin ve kalkınmanın bir bedeli olacak!’ diyenler de olabilir ama aşırı kar hırsı bırakın insanları, tüm canlıların geleceğini tehdit ediyor. Gelişme adı atında talan siyasetini masumlaştırılmak isteniyor. Bu dünyada amaç, doymak, giyinmek, barınmak ve insani gereksinimlerimizi karşılamaksa aslında sorun çok basit.
Üretilenler herkese yeter ama milyonlarca insan açlıktan ölüyor, ölüm sınırında yaşıyor.
Bırakın kuşlara ev yapmayı, kuşların kendi evlerini yapabilmelerinin koşullarını yok etmeyin yeter!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!