İnsanlık dersi!
Coşkun Özbucak

İnsanlık dersi!

Bu içerik 2844 kez okundu.
Reklam

Sosyal medyayı altüst eden bir paylaşım… Bir engelli çocuk, koltuk değneğini ile bir başka çocuğun maç izlemesini sağlıyor.
Olay Arjantin’de gerçekleşiyor. Bir engelli çocuk, koltuk değmeğini duvara dayayıp iskele gibi kullanıyor ve duvardan maç izliyor. Yanına gelen çocuk uğraşır ama duvarın yüksekliğinden maç izleyemez. Engelli çocuk koltuk değneğinin birini diğer çocuğa verir ve o da koltuk değneğini duvara dayayıp iskele gibi kullanarak maçı izler. Bu görüntü fotoğraflanır, çocuklar bulunur ve bir ayağı olmayan engelli çocuk, “Arkadaşım yetişemiyordu değneğimi ödünç verdim’ diyor doğallıkla…
Bu davranışa ‘çocukluk’ diye geçiştirirsek doğru yapmış olmayız. Aslında yaşanan bu gerçeklik unutulan ‘insanlığımızı’ yeniden anımsatıyor. İlişkiler çıkara dayanmaya başladı, bir kazancımız (çıkarımız) yoksa neredeyse selam bile vermeyeceğiz!
Kimin kime gereksinim duyacağı belli olmuyor. Bugün bana, yarın sana… Birbirimizi ‘pazar’, ‘mal’ gözüyle görme kültürü oluşturulmak; insanlık değerlerinin ayaklar altına alınması olağanlaştırılmak isteniyor. Böyle bir duygu, ‘kazanmak için her yol geçerli’ anlayışını da geliştiriyor ve güçlü olanın kazandığı bir yaşam biçimi devreye giriyor.
Acıma, üzülme, hoşgörü duygusu; dayanışma kültürü yok edilmek isteniyor. Öyle bir yaşam biçimi dayatılıyor ki, insanın yok edicisi yine insan oluyor. Bırakın ‘dışarıyı’, ‘içerde’ yani kardeş kardeşi tanımıyor; yardımlaşma yapmıyor. Kardeş, kardeşe borç verirken bile ‘garanti’ istiyor, senet imzalatıyor!
Arjantinli engelli çocuğun davranışı, tüm dünya çocuklarında var. Karşılık beklemeden verebilmek… Erdemli davranış bu değil mi? Karşılığı beklenen bir davranışın adı olsa olsa çıkarcılık olur.
Arjantinli çocuğun verdiği insanlık dersleriyle ülkemizde de karşılaşıyoruz. Ancak ne yazık ki, bu davranışları magazinleştirip tüketiyoruz. Oysa bu tür davranışlar, yok edilen insanlığımızı yeniden anımsatan önemli olaylar. Bu tür davranışlar, kayıtlara alınıp derslerde (kitaplarda) örnek olarak gösterilmesi gerekir. Çıkarcılığın öne çıkarılmak istendiği günümüzde bu davranışlar, insanlık dirençlerinin kanıtı da oluyor aslında. Yok edilmek istense de halk içinde insanlık geleneği direnmeye devam ediyor.
Arjantinli engelli çocuk, koltuk değneğini ‘ünlü olmak’ için de vermedi. İçinden geldi, olması gerekeni yaptı aslında. Olması gerekeni yapmak bile ‘özel’ davranış haline geldiyse insanlık adına yapmamız gerekenlerin çok olduğunu anlıyoruz.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!