Telefon dolandırıcılığı
Coşkun Özbucak

Telefon dolandırıcılığı

Bu içerik 2442 kez okundu.
Reklam

Türkiye’de telefonla yapılan ‘dolandırıcılık’ girişimlerini o kadar duyduk ki, artık yoğurdu üfleyerek yiyoruz!
Televizyon, gazete haberlerinde ‘umulmayan’ kişilerin dolandırıldığını gördük, okuduk; polis sürekli uyarıyor ama ‘dolandırıcılık’ meslek haline getirildiği için biri bitiyor, başka bir ‘dolandırıcılık’ ortaya çıkıyor.
‘Dolandırıcılık’ işini yapanların ‘özel kişiler’ olduğunu, herhangi bir kurumla bağlantılarının olmadığı biniliyor. Yani ‘şebeke’ işi…
İnternette (facebooktan), telefonda dolandırıcılarla karşılaştım. En çok da arkadaşların facebook hesaplarını çalan dolandırıcılarla. Bu durumda arkadaşı arayarak bilgi veriyorum. Dolandırıcı olduğunu tahmin ettiğimde de arkadaşla olan ve başkasının bilemeyeceği özel bilgileri soruyorum ve dolandırıcı kayboluyor.
Bunlara alışmıştık ama bana gelen bir telefonla yenisiyle de karşılaştım! Telefonum çaldı, açtım; karşıdan konuşan (erkek) bir internet şirketinden arıyor. (Şirketin adını vermeyeceğim) Telekom’la yaptığım ttnet sözleşmemin yirmi gün önce bittiğini belirterek daha uygun şartlarda kendilerinin internetine geçebileceğimi anlatıyor. Ayrıca bir televizyon yayınını da hediye olarak verdiklerini belirtti. Tabi altyapı olarak Telekom’dan yararlandıklarını da söyledi.
Bir şirket için bunlar olağan işler. Müşteri kapma yarışı ve müşteriyi ikna ederlerse kendi internet hizmetinden yararlanmasını sağlarlar. Buna itirazımız yok. Ancak ‘sözleşmenin bitiğini’ söyleyerek iş yapmaları tam da ‘dolandırıcılık’ oluyor. Benim sözleşmemin bitmesine daha 4 ay var. Telefon eden kişiye inansam ve ‘tamam’ desem Telekom tarafından ‘sözleşmeyi erken bozmaktan’ cezalandırılacaktım. Belki en az 700-800 TL. para ödemek zorunda kalacaktım.
Şirketin umurunda değil ceza almam! Bu da ‘ticaret’ oluyor demek ki… Bana gelen telefon belki binlerce insana geldi. Telefondan gelen sese inananlar mağdur olacak. Müşteri ile şirket arasında sürtüşme yaşanacak, belki istenmeyen olaylar yaşanacak. Mağdur olan insanın huzuru kaçacak. Buna değer mi?
Başta vurguladım. Müşteri ikna etmek her şirketin hakkı. Sistem böyle işliyor ama yalan söyleyerek müşteri kazanmak, dolandırıcılık oluyor. Bu da yeni biçimi dolandırıcılığın.
Kapitalizmde her yol mubah! Sistemde para kazanmak amaçsa, izlenecek çeşitli yollar var. Bunlardan biri de dolandırıcılık!
Telefonla yapılan dolandırıcılara dikkat! Artık uzmanlaşmışlar. Bunu bilerek, telefonla yapılan satışlara güvenmeyelim…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!