Hayvan benzetmeleri!
Coşkun Özbucak

Hayvan benzetmeleri!

Bu içerik 1207 kez okundu.
Reklam

Evrenin ‘patronu’ insanlar dünyanın kendi etraflarında döndüğünü sanıyorlar ve tüm belirlemelerini kendini merkeze koyarak yapıyor. İyi ya da kötü yönlerini bir hayvanın adını kullanarak yapmayı da ihmal etmiyorlar!

İnsanlar kendi aralarındaki ilişkilerde neden hayvan adı kullanırlar acaba? Kendi zayıflıklarını başkasının üzerinden anlattıkları zaman ‘ak pak’ olacaklarını mı sanıyorlar? Domuz, köpek, yılan, tilki, aslan, horoz, ayı…

‘Köpek’ denir kimi zaman olumsuz nitelemelerde. Bakalım köpek nasıl bir hayvan? Sahibine bağlı, öldüğünde başından ayrılmayan sadık bir hayvan. Evimizin bekçisidir. ‘Köpeklik etme’ deriz bu nedenle. Köpeği evcilleştirerek kapıkulu yapan insan değil mi? Hem evcilleştiriyorsun hem de olumsuzluk nitelemesini köpek üzerinden yapıyorsun! Bundan köpeğin haberi yok; umurunda da değiliz!

‘Aslan’ nitelemesini de olumlu anlamda (güç) kullanıyoruz. Hangisi daha iyi? Vahşi, yırtıcı bir hayvan mı, uysal ve sahibine sadık bir hayvan mı? İnsanlar içindeki vahşiliği ‘aslanla’ dışa vuruyorlar demek ki…

‘Yılan’ diyoruz çoğu kez. Neden? Yılanın ne zararı var insanlara. Doğanın bir dengesi var, yılan da buna göre yaşıyor. Yılanın üzerine basmazsanız size zarar vermiyor. Yılan mı kötü, insanlar mı? Yılanın sessizce sokulmasını, hareket etmesini neden insanların sinsiliğine kurban ediyoruz ki…

‘Domuz’ belki de en kötü niteleme. Müslümanların yemediklerinin de etkisi vardır mutlaka ama kaba, anlayışsız, pis anlamına da gelen ‘domuz’ nitelemesinden de domuzun haberi yok. O bildiğince yaşayan bir hayvan. Yaşam alanları madenlerle, taş ocaklarıyla, HES’lerle yok edildiği için ürküyorlar, aç kalıyorlar şehir merkezine kadar iniyorlar. Aslında domuzları bu hale düşürenler kaba ve anlayışsız olmuyor mu?

Hele ‘ayı’ nitelemesi! ‘Ayı’ nitelemesini de kaba, anlayışsız, bir şeyden anlamayan anlamında kullanılıyor. Ayı güçlü ve cüsseli bir hayvan. Yaşam koşulları onun böyle olmasına neden olmuş. Güçlü ve cüsseli olmazsa ormanlarda yaşayamaz. Kaba ve bir şey anlamayan insanlar neden ayıya benzetilir ki… Oysa ayı, aç kalmadığı, tehlike sezmediği zaman saldırmaz. Yiyecek bulmak için bağ bahçe talan eder, kovanları parçalar bal yer ama bunları zevk için yapmaz. Ya insanlar zevk için hayvanları dövmez mi? Oyun olsun diye… Kim kaba? Ayı mı, insan mı?

Tüm hayvan isimlerini alt alta yazıp sorgulamayı sürdürebiliriz. Ama gerek yok. İnsanlar düşünen varlık ya; iyiyi, kötüyü ayırt edebiliyor ya bu nedenle hep üstündür. Kötü ve zayıf yönleri mi var onu da hayvanlarla anlatırlar! Hayvanın haberi bile yok!

Acaba hayvanlar da kendi aralarındaki olumsuzluklarını, olumluluklarını insanlara benzeterek mi anlatıyorlar?

Bırakalım hayvanların yakasını, aynaya bakalım ve nasıl bir kişi olduğumuzu yüzümüze karşı söyleyelim!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ