TELEFERİK ZAMLANDI
Coşkun Özbucak

TELEFERİK ZAMLANDI

Bu içerik 2877 kez okundu.
Reklam

Ordu Büyükşehir Belediyesi teleferik işletmesini ORBEL’e devretti. ‘Para basan’ işletmeler neden belediye yönetiminde kalmaz, bu ayrı tartışma konusu. Asıl konu 6 TL olan gidiş – geliş ücretin 10 TL’ye çıkarılması. Yazın boş kabin kalmıyor ama yine de zam yapılıyor.

Bu konuda Büyükşehir Belediyesi yönetimi sorumluluk üstlenmeyebilir. Çünkü teleferik ORBEL’e ait! ORBEL yönetimi kimlerden oluşuyor? Yüzde yüze yakın bir zam! Hizmetlerden parası olan yararlanacak! 4 kişilik bir ailenin Boztepe eğlencesinin yalnızca yol masrafı 40 TL. Teleferiğe yapılan zam hayırlı olsun!

Bu zamdan elde edilen gelirden kimler yararlanıyor, bunu bilmek de halkın hakkı. Yönetimde kimler var, ne kadar maaş alıyor? Kar payı alınıyor mu? Bu sorular da yanıt bekliyor, merak ediliyor! ORBEL bir şirket olduğuna göre bu paraların halka “yol, su, köprü” olarak geri dönmesini de bekleyemeyiz! İşletme maliyetleri çok mu arttı? Maliyet artmamışsa elde edilen gelirden kimler yararlanacak?

 

KİMLER İŞE ALINIR?

Ekmek aslanın ağzındaydı, şimdi midesine indi! İş bulmak da ‘torpile’ bağlandı!

Çanakkale Belediye Meclisi’nde yaşanan bir tartışma bu gerçeğin hangi boyutlara vardığını gösteriyor. Çanakkale’de HDP’den milletvekili adayı olan bir kişinin kızının belediyeye alınmasına tepki gösterilmiş! Belediye Başkanı da gereken yanıtı vermiş. Verdiği yanıt da yeteneğe göre iş anlayışını çok güzel anlatmış. İşe alınan kızın başarı grafiğini sıraladıktan sonra şunları söylüyor Başkan, “ Çanakkaleli bir genç kızımız. Ben bu kişiyi onun kızı, bunun kızı diye işe almadım. Öyle olsaydı kendi partimden birinin kızını işe alırdım. Ama ben bu niteliklerinden dolayı, özellikle 2 dil bilen, yetişmiş genç bir insanı benimle beraber ve özel kalemle beraber proje üretmesi, hizmet üretmesi için istihdam ettim. Bu belediyede AKP’li, MHP’li çalışmaktadır. CHP’li çoğunlukla çalışmaktadır. Yunanlı çalışmaktadır. Bu belediyede hiç kimsenin dini ve siyasi inancına bakılmaz. Benim için esas olan kişidir”

Olması gereken de bu değil mi? İşe alınacakların ailesi hatta sülalesi araştırılacaksa ülkeyi belediyelere göre bölmüş olmaz mıyız? Kimin hangi yeteneği varsa o alanda çalışması gerekiyor. Alınacak kişilerin siyasi, mezhepsel durumlarına göre ayırmak toplumu düşmanlaştırmak anlamına gelmez mi? Yönetim değiştiğinde yukarıdan aşağı işten atma da o zaman ‘doğal’ olmaz mı?

Çanakkale’deki doğru tutum her yerde uygulanmalı. Şu sağcı, solcu; bu Türk, Kürt, Gürcü; O Alevi, Sünni diye inceleyip işe alınırsa ülkede birden fazla yönetim var olur. Bu da toplumsal ayrışmayı hızlandırır.

Belediyeler ele alındığında (AKP-CHP-HDP-MHP) tüm belediyelerde her siyasi düşünceden, kimlikten, inançtan insanlar çalışabilmelidir. Tek belirleyici özellik yeteneğinin olup olmamasıdır.

Ordu’da belediyede işe girecek olanlar, AKP il, ilçe yönetimlerinden onay mı almaları gerekiyor? Ya da KPSS ile Bakanlıklarda işe girecekler… Böyle oluyorsa hem ülke hem de yerel yönetimler (yani halk) zarar görür.

Böyle mi oluyor?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!