Ordu Çevre Derneği
Coşkun Özbucak

Ordu Çevre Derneği

Bu içerik 2899 kez okundu.
Reklam

Ordu Doğal Çevreyi Koruma Derneği Ordu Şubesi’nin yeni yapılan genel kurulu sonrası seçilen yönetim kurulu ilk iş olarak ‘bağımsız’ bir yer kiralayıp 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasıyla il genelinde yaşanan çevre-ekoloji sorunlarına yönelik çalışmalarını Türkiye’deki çalışmalarla bağlantılı olarak sürdürmenin işaretini verdi.

Bir dernek (herhangi bir kuruluş) yalnızca yönetim kurulu üyeleri ile var olamaz. Yönetimle üyelerin demokratik ilişkisi sürerse kuruluşlar amaçlarına yönelik çalışmaları başarabilirler. Bir kuruluş, çalışmalarından üyeleri haberdar edemiyorsa, iletişim eksikliği yaşanıyorsa boşuna kürek sallanıyor demektir. Çevre Derneği yöneticileri yaptıkları toplantıyı tüm üyelerine duyurduklarını belirttiler. Üyelerle (yeni yapılacak üyelerle) ilişkileri canlı tutacaklarını da belirten yöneticiler çalışmaları üyelerle planlayacaklarını da ifade ettiler. Bu olması gereken bir işleyiş. Başarılırsa Ordu kazanır.

Dernek, sendika, parti çalışmalarının zorlukları var. En önemlisi maddi zorluklar. Aidatlar ödenmediği sürece kuruluşların kımıldama şansları da olmuyor. Kim; hangi partiye, sendikaya, derneğe üyesi ise ilk yapacağı iş, aidatını ödemektir.

Yine parti, sendika, dernek üyesinin diğer önemli görevi ise, çalışmalarda görev almak, yönetimi denetlemektir. Seyreden değil, özne olan üyeler topluluğunun başaramayacağı iş yoktur. Ordu çevre- ekoloji konusundaki duyarlılık çalışmalara katılarak büyümeli.

Her tarafta HES, taşocağı, maden işletmeleri (Ordu’da daha çok bunlar var) var. Çalışmanın yapıldığı yerlerde insanlar rahatsız. Sahipsizlikten dert yanıyorlar. Bir yerdeki yangını, diğer yerdeki hissetmiyor. Dertler ortak, derman da ortak ama fark edilemiyor. Belki Ordu Çevre Derneği yeni çalışmalarıyla bu dağınıklığı giderebilecek.

Ordu’da Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu ve Ünye -Fatsa Doğa Koruma Platformu, Ordu Kent Platformu bulunuyor. Çevre Derneği ile platformların dayanışması, birlikte hareket etmesi Ordu için kapsayıcı yeni bir süreç olacaktır.

Ordu Çevre Derneği’nin yeni açılan yeri; dağınıklığı, iletişimsizliği de gidererek Ordu’nun yaşanabilir bir şehir olmasına, yaşam alanlarının ranta açılmasına, tarım alanlarının yok edilmesine de söylenecek sözleri olanları bir araya getirecektir.

Çevre Derneği 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasıyla da yol haritasını, bakış açısını ortaya koydu.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!