‘Kayıp – kaçak’ geliri!
Coşkun Özbucak

‘Kayıp – kaçak’ geliri!

Bu içerik 2811 kez okundu.
Reklam

Enerji Piyasası Yasası’nda yapılan değişikliğin biri de elektrik tüketicilerini ‘kızdıran’ kayıp-kaçak giderinin tüketicinin faturasına yansıtılmasıydı. Şimdi ‘yasalaştı’ bu uygulama…

Elektrikte kayıp: İletim sırasında tellerin eskiliğinden ya da ağaç dallarının tellere değmesiyle kayıp olan elektriktir. Yani üretim sonrası dağıtım sırasında eksilen elektrik demektir.

Elektrikte kaçak: Bu da yasadışı kullanımdır. Abone olmadan ya da ara kablolar kullanılan elektriktir. Evlerden işyerine, fabrikalardan atölyelere kadar her yerde görebiliyoruz.

Elektrikte kaybı yok etmesi ya da en aza indirmesi gereken ‘dağıtım şirketi’ tellerde yenileme yapmıyor ya da yeterli yapmıyor. Kaçağı önlemesi gereken de ‘dağıtım şirketi’ olduğu halde bu konuda da yeterli çabayı göstermiyor. Çünkü nasıl olsa ‘kayıp ve kaçak’ gideri tüketiciye yansıtılıyor!

Bu yasa nedeniyle ‘dağıtım şirketleri’ kayıp ve kaçağı önleme konusunda hiç çaba göstermeyecek. Nasılsa yasal güvenceye kavuştu kayıp – kaçak giderinin faturaya yansıtılması!

Bu uygulamadan rahatsız olanlar ve Tüketici Hakları Dernekleri açtıkları davalarla sayesinde ‘kayıp-kaçak’ bedellerinin tüketiciden alınamayacağı yönünde yargı karaları çıktı. Bundan rahatsız olan ‘dağıtım şirketleri’ hükümete (Enerji Bakanlığına) yaptığı baskı sonucu yasalarla ortadan kaldırılmasının yolu açılan ‘kayıp-kaçak’ uygulamasına ‘yasal kılıf’ uyarlanmasını sağladılar. Bir gece oldubittiye getirilerek Meclis’e sunulan yasa tasarısı AKP oylarıyla yasalaştı!

Bu durum karşısında iki yol var: Biri Cumhurbaşkanı’nın onaylamaması (bu olanaklı gözükmüyor), diğeri de muhalefet partilerinin yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmesi. Bunlar ‘yasal’ yollar!

Bu yasadan kimler zarar görecek? Şöyle hesap yapsak acaba zarar görmeyeni bulabilir miyiz?

Hükümet partisine oy verenler bu mağduriyet dışında kalacaklar mı? HAYIR!

Sağcılar kapsam dışı kalacak mı? HAYIR!

Sünniler kalacak mı? HAYIR!

Muhalefet partililer mağdur olmayacak mı? OLACAKLAR!

Aleviler ve diğer din grupları mağdur olmayacak mı? OLACAKLAR!

Solcular mağdur olamayacak mı? OLACAKLAR!

Evi olan ya da kiracı olan mağdur olmayacak mı? OLACAKLAR!

İşyeri olanlar mağdur olmayacak mı? OLACAKLAR!

O ZAMAN BU SESSİZLİK NEDEN?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!