“Kamulaştırma”
Coşkun Özbucak

“Kamulaştırma”

Bu içerik 2643 kez okundu.
Reklam

Enerji Bakanlığı’nın ‘gerekli gördüğünde’ SİT alanlarını, özel arazileri kamulaştırarak bina dahil her türlü çalışma yapabilmesine olanak sağlayan yasa değişikliği yapıldı!

Çevre ve ekoloji açısından büyük tehdit oluşturan bu yasa ile katliamlar ‘yasal’ güvenceye kavuşmuş oluyor. SİT alanı denildiğinde yalnızca tarihi kaleler akla gelmesin; şelaleler, milli parklar, yaban hayatının bulunduğu alanlar, göller, ormanlar, mezarlıklar ve tarım alanları başta olmak üzere tüm özel araziler… Böyle bir yasa değişikliği yargı sürecini de ortadan kaldırıyor. Çünkü yaşam alanlarına yönelik saldırılar mahkemeler tarafından dikkate alınan önemli ‘koruma’ gerekçeleriydi. Şimdi çevre ve ekoloji bakımından yargı yolu da daraldıkça daraldı!

Bu yasanın kimlere zararı olacak? Sağcı, solcu; Türk, Kürt, Gücü; Sünni, Alevi… Hükümet partisine oy veren, vermeyen… Yani Türkiye yurttaşlarının tümü zarar görecek.

‘Beni etkilemez’ diyenler de çıkabilir ama yanılıyorlar. Köyü olan herkes doğrudan etkilenecek, çünkü HES, maden aramaları, taş ocakları, enerji nakil hatları bir biçimiyle herkesin toprağına dokunuyor, dokunacak. Şehirde yaşayıp da bir şelalede, ormanda, yaylada gezi yapanlar; şehrin yorgunluğunu atmak için yer arayanlar da yer bulmakta güçlük çekecekler.

Bunlar belki bir yıl sonra ya da 5 yıl sonra olmayacak ama mantar gibi patlayan HES’ler, taş ocakları, maden aramaları gibi çalışmalar bir gün sizin kapınızı da çalacak. Ama 10 yıl sonra ama 15 yıl sonra…

Ordu’nun turizm şehri olması için ‘çırpınıyorlar’ da bir yandan da güzellikler yok ediliyor. Yetkililer geziler yaparak şu an bozulmamış yerler aracılığıyla turizm çağrısı yapıyorlar! Yakında turizm girişimlerinin de sonucunu göreceğiz: Her taraf betonlarla dolacak… Boztepe’nin sağı solu, tepesi; yaylaların her tarafı şimdiden betonla doldu.

Çıkarılan bu yasa ile ‘katliamlar’ hızlanarak artacak. Yapılanlar da ‘gelişme’ ve ‘hizmet’ adıyla yapılacak.

Yukarda vurguladığım gibi, bu yasa Türkiye yurttaşlarına zarar verecek. Yetmiyor, doğal yaşam dengesin de bozacak. Yaban hayata (hayvanlara – bitki örtüsüne) verilen her zarar dönüp dolaşıp insanlara da gelecek. Doğada her canlının diğer canlının yaşam biçimini etkileme bakımında bağı var. Yılan yok olursa fareler çoğalır, tavuk yok olursa keneler biçim değiştirir öldürücü olur… Kuşların göç yolları değişir; arılar etkilenir, bitkilerde tozlaşma olumsuz etkilenir.

Yani, yasayı yalnızca şirketlerin çalışmalarını kolaylaştırmak olarak göremeyiz. Bu çalışmalar nedeniyle tüm canlılar etkilenecek.

Şehirlerde ise, tarihi birikimler, kalıntılar kolaylıkla yıkılıp yerine ‘modern’ binalar dikilebilecek. Söylediğim gibi yasayı çıkaranlara oy verenler de yakından etkilenecek. Zarar hepimize…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor