“Bireysel Emeklilik Sistemi”
Coşkun Özbucak

“Bireysel Emeklilik Sistemi”

Bu içerik 2310 kez okundu.
Reklam

Emeklilik, her çalışanın ‘gelecek’ güvencesi olarak gördüğü en önemli kazanımıdır. Emeklilik yaşının 65’e yükseltilme girişimi döneminde hükümet partisine oy verenler bile sokaklara dökülmüştü. Çünkü emeklilik hakkı, mezarda emekliliğe dönüşüyordu. İşçi ve emekçiler bilerek bölündü ve yasa resmileşti!
Kıdem tazminat için de yok edici girişimler hızlandı. İşçinin güvencesi olan kıdem tazminat da bir biçimde kaldırılma isteniyor. Şimdilik sendikalar ‘kırmızı çizgimiz’ dese de ‘sessizlikleri’ dikkat çekiyor.
Bunlar yetmiyor. Şimdi de özel şirketlerin çıkarına yasa değişikliği planlanıyor. ‘Bireysel emeklilik’ kişilerin kendilerinin karar vereceği bir tercih. İsteyen özel emeklilik sigortası yaptırabiliyor. Bireysel emekliliğe başvurup yarı yolda vaz geçenler olduğu gibi emeklilik maaşını alanlar da var.
Şimdi yeni bir çalışma var! BES olarak adlandırılan Bireysel Emeklilik Sistemi ile işçilere ve emekçilere gönüllülük esasına göre olması gereken sistem yasal zorunlulukla dayatılıyor; otomatik olarak! ‘Ben istemiyorum’ deme hakkı yok! Devlet, işçi ve emekçiye, ‘Benim size verdiğim emekli maaşının dişinizin kovuğuna gitmediğini biliyorum. O nedenle BES ile emeklilik maaşınızın artmasını sağlıyorum.’ diyor. Bu bile acı gerçeği ortaya çıkarıyor. Devlet, işçi ve emekçisini aç bıraktığını itiraf ediyor!
Bireysel Emeklilik Sistemi ile işçi ve emekçinin maaşında 100TL kesileceği için asgari ücretle çalışanın işi zorlaşacak.
Bunları bir kenara bırakırsak asıl amacın sigorta şirketlerine para aktarmanın planlaması olduğu anlaşılıyor. Özel sigorta şirketi para kazanacak diye zorunlu bireysel emeklilik sigortasını işçinin yararınaymış gibi sunulması da politikanın bir diğer yöntemi oldu!
Fındıkta yaşanan sıkıntılar tartışılırken ‘Fındık fiyatı siyası tercihlere göre verilmiyor. İktidar patisine oy da versen fiyat aynı, değişmiyor!’ deniyordu ya şimdi Bireysel Emeklilik Sistemi de aynı. İktidar partisine oy verenler de mağdur olacak. ‘Ben BES istemiyorum’ deseniz de olmuyor. Yasa çıktığında 45 yaşından aşağıda olan işçiler BES’e dahil olacak! 45 yaşından sonrası sigorta şirketleri için avantajlı değil!
Kiralık işçilik yasası da sağcı, solcu; Sünni, Alevi; Türk, Kürt ayrımı yapmadan tüm işçileri, işsizleri vuracak.
Sonuçta çıkarılan ve çıkarılmak istenen yasalar işçi ve emekçileri vuruyor hem de ayrım yapmadan. Tercih bize ait. ‘Büyüklerimiz iyisini bilir’ anlayışını devam ettirip ‘kaderimize’ razı mı olacağız yoksa geleceğimize sahip çıkıp tercihimizi dillendirecek miyiz?
Haydi, yanıtlayalım bu soruyu…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!