Güzel yerler korunacak mı?
Coşkun Özbucak

Güzel yerler korunacak mı?

Bu içerik 2493 kez okundu.
Reklam

Ordu Valisinden belediye başkanlarına herkes doğal güzellikleri gezerek fotoğraf çektiriyorlar, turizm çıkarması için çaba harcıyorlar. Doğru da yapıyorlar…
Ordu’nun her köşesi ayrı bir güzellik. Yaylaları, şelaleleri, kaleleri, gölleri ayrı ayrı değer. Buraların korunması da o kadar önemli. Korumak ayrı bir sorumluluk.
Güzelliklerin kalıcı olmasını sağlamak asıl olarak ‘yönetici’ konumunda olanların görevi. Ordu Valiliği, Çiseli Şelalesi’nin fotoğrafının Milli Piyango biletinde yayımlanması sonrası burayı çok dillendirdi. Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri olarak araştırdık ki, ne görelim övgüyle söz edilen şelale HES nedeniyle zarar görecek. (Şu an Çiseli Şelalesi çevresindeki taş alan kırılarak yıpratılmış durumda) Hemen Samsun Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvuru yaparak inceleme istedik. Bir yıl boyunca gelip gidildi ve süre doldu. Bu konuda bir karar çıkacak mutlaka.
Platform üyeleri olarak Ordu Doğal Çevre Koruma Derneği’ne üye olduk, yapılan seçimde yönetim kuruluna seçildik. Şimdi de ilk iş olarak, Fatsa’nın bir köyünde var olan (yöre insanları 600-700 yıl diyor) ağacın ve mezarlığın incelenerek koruma altına alınmasını istedik.
Ordu Valiliği geziler düzenleyerek ‘güzellikleri’ sergiliyor ama bir şey eksik kalıyor. Şelaleler, dereler, kaya mezarları, kaleler koruma altına alınmıyor. Alınması için Samsun Tabiat ve Kültür Varlıkları Kurulu ve İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri devreye sokulmuyor. Çeşitli çalışmaların yapıldığını biliyorum ama özellikle ‘güzelliklerin’ korunmasına yönelik ‘resmi’ belge çıkarılması konusu önemsenmiyor.
HES’ler, taş ocakları, madenler bu güzellikleri yok edecek! Önlem almak gerekiyor. Güzellikler bize miras olarak kaldı, geleceğe miras olarak bırakmamız gerekiyor.
Güzelliklerin çeşitli projelerle yok edilme aşamasında olduğunu yakından gördük. Kaleler, taş ocağı; SİT alanları, maden sahası yapılmak istendi. Bunları ortaya çıkarmak için ekoloji-çevre mücadelesi verenlerin çabası az değil, hala daha devam ediyor.
Turizm diyenler önce güzellikleri koruyacak. Örneğin Karaoluk Şelalesi ile Çiseli Şelalesi arasında HES yapımı projesi var. Diyorlar ki, HES zarar vermeyecekmiş. HES su tutuğunda şelale kurumayacak mı? HES inşaatı sırasında dere ve şelale zarar görmeyecek mi?
Bu örnekler artırılabilir. Ulubey’deki, Aybastı’daki, Kabadüz’deki… şelaleler; kaleler, yapılar koruma altına alındı mı?
Sözün kısası, güzelliklerin kalıcı olması için yapılması gereken tek iş, ‘koruma’ altına almaktır. Bunun yolunu herkes biliyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!