Vergisini ödeyene ceza
Coşkun Özbucak

Vergisini ödeyene ceza

Bu içerik 1160 kez okundu.
Reklam

Genel Sağlık Sigortası’nda yapılan düzenleme sonucu 18-25 yaş arsında öğrenci olmayanlar için ek ödeme yükümlülüğü getirildi ve bu yaştaki gençler gelir düzeyine göre farklılık gösteren sigorta primlerini ödemeye başladılar.
Kimileri zamanında öderken kimileri de hiç ödemedi. Şikayetler arttıkça Hükümet yeni yasa düzenlemesi ile ‘af’ çıkarmayı planladı. Yeni düzenleme yasalaştığında ‘borçlar’ silinecek ve ödemeyenler ödüllendirilecek. Ya ödemesini aksatmadan yapanlar ne olacak? Çok basit onlar ‘yasal yükümlülüklerini’ yerine getirdikleri için cezalandırılmış olacaklar.
Af, suçlular affedilirken ‘görevini yapanları’ cezalandırma biçiminde olmaz. Af, faizlerin silinmesi biçiminde olursa zamanında ödeme yapanlar üzülmezler ama borcun tümünü silindiğinde ödeme yapanlar yalnızca üzülmez, kızarlar da…
Benim oğlum da aynı durumda. Üniversite tercihi yapmayıp beklediğinde sigorta primi yatırdı, yani ödemelerini zamanında yaptı. Şu an borcu yok. Bu nedenle de cezalandırılıyor. Ödeme yapmayanlar avantajlı!
Bir düzenleme yapılırken, af çıkarırken başkalarını üzmeden ‘eşitlik’ gözetilerek yapılmalıdır. Doğru olan da bu.
Bu tür uygulamalar, vergi yanında diğer sorumlulukları yerine getirmeme alışkanlığını artırır. Nasılsa ‘af’ çıkacak beklentisi oluşur, ödemeleri engeller.
Çıkarılmak istenen yasada ‘sigorta primini yatıranlara geri ödeme yapılmaz’ maddesi de ekleniyor. Bu madde olsa da ‘geçerli’ değil. Mahkemeye verildiğinde mutlaka ‘eşitlik’ ilkesi yok edildiği için bozulur. Muhalefet partileri ‘eşitliğin’ sağlanması için gerekeni yapar sanırım. Hatta mağdur olanlar, dilekçe hakkını kullanarak paralarını geri istemeliler.
Asıl yapılması gereken, mağduriyet yaratan GSS yasasının yeniden düzenlenerek ‘sosyal devlet’ formatına uyumlu hale getirilmesidir. O zaman ‘af’ da gereksiz olur.
Hükümetin ‘AF’ çıkarıyoruz ‘sözü eksiktir. Çünkü ‘cezalandırılanlar da’ oluyor. Bu cezalandırılanlar içinde her düşünceden, inançtan, kimlikte insan var. O nedenle de herkes karşı durmalı ve ‘ödeme yapanların’ parasının geri ödenmesi sağlanmalıdır. Demokratik ve insani olan budur. Yani ‘af’ kapsamında olanlar da’ ödeme yapanların parası geri ödenmeli’ diyebilmelidir.
Kaş yaparken göz çıkarma buna derler. Birine iyilik yaparken başkasını üzmemek zorundadır uygulama yapanlar.
Evet ‘af’ olmalı ama herkese. Yurttaşlık görevini zamanında yerine getirenlerin cezalandırılması sosyal, hukuk ve demokratik ülkelerde olmaz!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ