LİSELİ GENÇLER
Coşkun Özbucak

LİSELİ GENÇLER

Bu içerik 2411 kez okundu.
Reklam

Türkiye’de birdenbire ortaya çıkan liseliler eylemini nasıl değerlendireceğiz? Önyargı ile ‘kullanılıyorlar’ mı diyeceğiz yoksa nedenlerini mi tartışacağız? Kolay yol, önyargı ile hareket etmek!
Eğer planlayıp uygulanmayan bir hareketlenme varsa iyi irdelemek gerekir. Liselilerin hareketi de önceden planlanmış bir hareket değildi. Biriken sorunlar ‘küçük’ bir nedenden dolayı dışa vurur. Bu eylem de öyle oldu.
Eğitim sistemindeki ‘başıbozukluk’, yapboz sistemi geleceğinden kuşkulu olan gençleri tedirgin ediyordu. Liselere sınavla girişte çocuklar yarış atı olmaya başlıyor, üniversite sınavlarında da telaşın en büyüğünü yaşıyorlar. Yeni özel okulların mantar gibi çoğalması, devletin kendi okullarındaki eğitimi, kişiliksizleştirme politikalarıyla yok etmesi gençlerin gelecek kaygısını büyüttü.
Eğitimin içeriği, zorunlu hale getirilen ‘seçmeli ders’ uygulamaları, imam hatip okullarının çoğaltılarak ‘zorunlu’ hale getirilen imam hatiplere yönlendirmeler öğrencileri ve velileri rahatsız etti.
Kapatılan okullar, öğrencilerin yaşam yerlerinden uzak yerlerdeki okullara gitme zorunluluğu yanında en önemlisi de gençlerin isteklerinin görülmemesi; onları yalnızca söyleneni yerine getiren potansiyel olarak değerlendirilmesi gençleri bunalttı.
Eğitim sisteminin sürekli değiştirilmesi öğrencileri ve velileri tepkili hale getirdi. Bırakın hükümetten hükümete eğitim öğretim politikalarının değiştirilmesini, bir Bakanın döneminde bile sistem değişikliği oyun haline getirildi.
Eğitim sistemindeki sorunları burada yazmak için köşe yetmez. Dikkat çekmek istediğim, bu gençlerin neden ‘tepki’ göstermek için harekete geçtiğinin iyi anlaşılmasıdır. Her gencin gerekçesi başka olabilir ama tepki göstermek için ‘fırsat’ ortaya çıkmışsa genç bu olanağı değerlendirmek isteyebilir. Kimi, öğretmenin, müdürün uygulamalarına; kimi, sınavlar nedeniyle gelecek kaygısına; kimileri de yaşam biçimlerine müdahale için ‘tepki’ gösteriyor olabilir. Bunları da dikkate almak yararlı olur.
Yönetenlerin gençliği ‘kendine göre dizayn’ etmek istemesine yönelik büyüyen öfke anlaşılmalı ve ‘çığlığa’ kulak verilmelidir. Eğer ‘yaramaz çocuklar’ diye tepkileri ‘cezalandırılmak’ istenirse gençliğin ‘gelecek’ olduğunu unutmuş oluruz.
Bir diğer dikkat edilmesi gereken de ‘liseliler’ tepki hareketinden başka niyetler beklemektir. Gençlik hareketi önemlidir ama asıl önemli olan halkın (işçi ve emekçiler) hareketlenmesidir.
‘Liseli’ hareketinden anlaşılması gereken bir diğer somut gerçeklik de, toplumun her kesiminin uygulanan sistemden bir biçimiyle rahatsız oldukladır. Her hareketlenme insanların geleceğine sahip çıkma girişimidir. Liselilerin kullanıldığını düşünenler varsa onlara ancak üzülmek gerekir!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!