Serbest piyasa!
Coşkun Özbucak

Serbest piyasa!

Bu içerik 1177 kez okundu.
Reklam

Serbest piyasa ne demektir, kimin çıkarına göre yön verir, bunları çok tartıştık. Herkes de bu politikanın sonuçlarını yakından gördü. Uzun uzun yeniden tartışmaya gerek yok!

Birkaç gün önce Ferrero yetkilileri gazetecilerle toplantı yapmış ve kendi açıklamaları dışında soruları da yanıtlamışlar. Kişiler en iyi bildiği türküyü güzel söyler. Fındık (Türkiye açısından) konusunda ‘uzman’ ve ‘belirleyen’ konumunda olduğu genel olarak kabul edilen Ferrero’nun tekel oluşturup oluşturmadığını da tartışmaya gerek yok. Bu konuda herkes hem bilgi hem de fikir sahibi!

Şirket yetkililerinden Orhan Veli Oltan, bugünkü fiyatın üzerinden fındık aldıklarını ve bu nedenle en son suçlanmalarının gerektiğini dile getirmiş! Ferrero tüccar değil, kullanıcıymış! Yaşanan sıkıntının kaynağı zaten kullanıcının tüccar gibi piyasaya girmesi değil mi? Hem de devlet müdahalesi olmadan…

Kişi, en iyi bildiği türküyü en güzel söyler ya, Ferrero da serbest piyasa koşullarının olması gerektiğini ‘o kadar güzel’ anlatıyor ki, çünkü en çok bildiği türkü bu! “Fındık alım satımında geçerli yöntem serbest piyasa ile oluşur.” iddiası yok mu, gülsek mi, ağlasak mı?

Devlet, fındık alımı yapmamalıymış. Uygun değilmiş. Ferrero yetkilileri kendi penceresinden bakıyorlar. Kendilerince haklılar, kuruluş gerekçeleri para kazanmak. Çok para kazanmanın en kolay yolu olan serbest pazar politikasında değişikliğin olmasını neden istesinler ki.

Ya üretici gözünden bakıldığında işler hiç de Ferrero temsilcilerinin dediği gibi olmuyor. Üretici için serbest piyasa, ‘ucuza ürün almanın kurnazlığı’ olarak değerlendiriyor. Güçlü (örgütlü) ile güçsüz (örgütsüz), iki gücün karşılaşmasında güçsüzün (örgütsüzün) kazanacağını hatta berabere kalacağına inanan ancak kendini kandırır. İnsanların buna inanmasını beklemek de ‘ şark kurnazlığı’ olur.

Sezonun bitmek üzere oluşu döneminde Ferrero bir planlama içinde ki, kendileri ile ilgili toplumda oluşan algıyı değiştirmek istiyor. Bahçelerde dolaşıp üreticilerle yapılan toplantılar biliniyor.

Fındık piyasasının oluşmasında kendilerinin bir belirleyiciliklerinin olmadığını iddia eden yöneticiler, ‘kullanıcı’ şirketin bir yandan da ‘alıcı’ olmasının nedenini açıklayabilmelidir.

Kullanıcının, çıkarı için alıcı olması anormal değil ama alıcılık bölümünü önemsizleştirmesine gerek yok. Çünkü fındık alıcılarının asıl gücü kendileri!

Sonuçta, dediğim gibi herkes en sevdiği türküyü iyi söyler…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ