Yaşanmışlıklar öğretici!
Coşkun Özbucak

Yaşanmışlıklar öğretici!

Bu içerik 2637 kez okundu.
Reklam

Yaşamın her evresinde geleceğimiz için ‘dersler’ çıkarabiliyoruz. Dün gazetelerde yer alan Kabadüz’deki maden arıtma tesisinin bulunduğu yerde yaşayanların dile getirdikleri dikkat çekici!

Ordu’da bundan sonra her yerde görülecek olan tehlikeleri sıralamış Fethiye Yılmaz. Gürültü, toz. Derelerin zehirlenmesi, hayvanlar bile buralardan su içemiyor! Hastalıktan, iş cinayetlerinde ölenler olmuş. Üç vardiya çalışıyorlarmış. Hele makinelerin çıkardığı sesi de öyle güzel anlatıyor ki ‘dııt dııt dıt’. Bunalmış Fethiye Teyze!

Bu maden işletmesinin Melet Irmağı’nı ne duruma getirdiğini bilmeyen de yok. Şu an maden arama ve işletmelerinin olduğu yerleri aynı tehlikeler bekliyor. ÇED dosyalarında yazılanlara uyulduğunu görme olanağı yok. Dereye çöp atılmayacak deniyor, dereler çöplük oluyor. Derelere toprak atılmayacak deniyor, en kolay iş bu kayalar, topraklar dereye atılıyor. Toz olmayacak, sulama yapılacak deniyor; günde bir kere sulanırsa da ‘yapıldı’ sayılıyor. Yani Kabadüz’de Fethiye Teyze’nin söyledikleri her tarafta yaşanıyor.

Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması işletmesi çalışmalarına başladı. Ulubey Akoluk’ta da maden çalışması hazırlığı var ama Akoluklular istemiyoruz, diyerek dava açtılar. Çatapınar’da maden sondaj çalışması başladı, Fatsa, Ünye, Kumru, Perşembe ilçelerinde de maden sondajı için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı çıktı. Bu bölgede insanlar tepkili. Dava açma hazırlığı yapıyorlar. Başka ilçelerde de maden için altyapı çalışmaları sürüyor. Yani Ordu’nun her tarafında maden çalışmaları hızlanacak. Ordu’nun her tarafında Fethiye Teyze’nin bıktığı rahatsızlıklar yaşanacak.

Yaşanan bu rahatsızlıklar, işletme devam ederken. Ya yarınla ilgili rahatsızlıklar? Ormanlar, fındık bahçeleri yok edilecek! Bu kadar büyük alanlardaki ormanlar yok edildiğinde mevsim değişiklikleri fark edilecek, heyelanlar çoğalacak. Yaşanacak olumsuzlukları bir bir yazmaya gerek yok.

Soruyorlar ya “Madene, enerjiye, yola, altına gereksinim yok mu? Bunlar olmayacak mı?” diye. Evet hepsine gereksinim var ama bu ‘gereksinim’ talana dönüştüğünde hepimiz zarar görüyoruz.

Elektriğe gereksinim var deniyor, HES’ler, RES’ler, termik santraller, nükleer santraller yapılmak isteniyor ama komşu ülkelere elektrik satıyoruz, Keban ve Atatürk Barajlarını çok alt seviyede çalıştırıyoruz ve doğalgaz bağımlığını artıran doğalgaz çevrim santralleri inşa etmekten vaz geçmiyoruz. Bu ne yaman çelişki!

Maden çıkaralım, zengin olalım, deniyor ama madenden elde edilen gelirler yerli ve yabancı şirketlerin kasasına gidiyor. Bize de yok olmuş yaşam alanları kalıyor!

Yatırım dedikleri, enerji, maden, gelişme, kalkınma sözlerinin hepsi bizim için ‘sanal zenginlik’. Ülkenin yer altı ve yerüstü değerleri talan ediliyor. Bize de Fethiye Teyze’nin dert yandığı sıkıntılar kalıyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor